Tarih: 30.01.2019

Fotoğraf: Veysel Mamuk, 2018

Cinsiyet geçiş operasyonu için hastaneye sevki verilmeyen trans kadın mahpus Buse için bu akşam hashtag kampanyası başlayacak: #BuseyeSesVer!

KaosGL.org’un haberine göre; Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi tutulan trans kadın mahpus Buse, cinsiyet geçiş operasyonu için dava açtı. Mahkeme, Buse’nin geçireceği operasyonun ruh sağlığı açısından zorunlu olduğu hükmüne vardı. Ancak, Adalet Bakanlığı'na yazılan dilekçe sonucunda; Bakanlık cezaevine ‘ameliyat zorunludur ancak aciliyeti yoktur’ diye dönüş yaptığı için Buse’nin hastaneye sevki gerçekleşmiyor.
Buse’nin sevkinin bir an önce gerçekleşmesi için bu akşam 21:00’de Twitter’da #BuseyeSesVer hashtagiyle kampanya başlatılacak.

Diren Coşkun: “Kampanyaya katılalım!”

Aralık ayında beraat eden ve Buse ile mektuplaşan Diren Coşkun kampanyaya katılmaya şöyle çağırdı:
“Geçiş sürecine başlamak isteyen, buna karar veren, adım atan translar için ameliyat olmak hayati bir meseledir. Bu durum, tıp hekimlerince belgelenir ve mahkemeler bunun üzerine izin kararı verir.”
“Buse, hapiste geçireceği 20 yılı daha olan bir trans kadın. Bu davayı açtı ve kazandı. Buse'nin bedeni hapiste olabilir ama bedeninin ruhuna hapis olmaması için bu akşam 21:00’de kampanyaya katılalım!”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org