Tarih: 2011-06-11

Basına ve Kamuoyna

Biz İzmir’de yaşayan transeksüel ve travestiler, yıllardır kamusal ve özel alanda psikolojik ve fiziksel şiddetle karşı karşıyayız. Son bir buçuk yıldır yoğunlukta bulunduğumuz, Alsancak başta olmak üzere yaşadığımız yerlerde, biz travesti ve transeksüellere yapılan baskılar, kötü muamele ve keyfi uygulamalar günden güne artmaktadır.

06.12.2007 tarihinde bir arkadaşımız erkek arkadaşıyla, arabada seyir halindeyken, dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle durdurulmuştur. Basında belirtildiğinin aksine, memura hiçbir karşı koyma ve saldırı olmamasına rağmen, teslim olmuş arkadaşımız, polis kurşunuyla nedensiz yere omzundan vurulmuştur.

Bu olaydan sonra doğal olarak bizlerin hastanede göstermiş olduğu tepkiden dolayı, daha önceden genel uygulama adı altında, travesti ve transeksüellerin yaşadığı sokaklarda yapılan saat 22.00 – 02.00 arasındaki nokta nöbeti daha da sıkılaştırılmıştır. Bu süre içerisinde, bizler günlük ihtiyaçlarımızı gidermek için dahi, evimizden dışarı çıkamamaktayız. Çıktığımız takdirde neresi olursa olsun buralarda ekipler tarafından alı konularak, genel ahlaka aykırı olduğumuz gerekçesiyle, kabahatler kanunu adı altında para cezasına çarptırılmaktayız.

Bunun yanı sıra bizlerin yaşadığı sokaklardan geçen insanlar, polisler tarafından GBT uygulaması adı altında durdurulup sözlü tacizlerle, aşağılamalara maruz kalmaktadırlar. Bizleri ziyarete gelen arkadaşlarımız evlerimizin kapısından alı konularak, sorgulanmaktadır. Herhangi bir mahkeme izni olmadan yaşadığımız evler basılıp, ücret karşılığı bu insanlarla beraber olduğumuz iddia edilerek ev kapatma ve mühürleme uygulaması yapılmaktadır. Özel hayatımızın dokunulmazlığına, barınma ve yaşama hakkımıza karşı ihlaller gerçekleştirilmektedir.

Maruz kaldığımız bu ihlalleri, yazılı ve görsel basında anlatma imkânımız olmamaktadır. Sürekli olarak medyada yer alan asılsız ve yanlı haberler, toplumda bizlere karşı olan önyargıları ve transfobiyi tetiklemektedir. Medyadan bizlere karşı, tarafsız olmasını istiyoruz.

İzmirli Travesti ve Transeksüeller olarak hak ve hürriyetlerimizi kısıtlayan bu uygulamaların bir an evvel sona erdirilmesini istiyor ve bu konuda insan haklarına duyarlı herkesi, bizimle beraber olmaya çağırıyoruz

Travesti ve transeksüel hakları insan haklarıdır.

Travesti ve transeksüel olmak kabahat değildir

İzmir Travesti ve Transeksüel İnsiyatifi
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org