Tarih: 18.01.2019

Görsel: Valiz kampanyası Facebook sayfasından

Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV), hapishanelerde sayı ve giysi ihtiyacının artması sebebiyle “Valiz” kampanyası üzerinden, Kadın, LGBTİ+ ve Çocuk kıyafeti ihtiyaç listesi yayınladı.

Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV), geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yaptığı çağrı ile hapishanelerdeki kadınlar, LGBTİ+’lar ve çocuklar için giysi ihtiyaç listesi yayınlayıp, dayanışma çağrısında bulundu.


İhtiyaçlar devam ediyor

Geçtiğimiz dönemlerde kullanılabilir kıyafet bağışlarını kabul eden KADAV, birçok ihtiyacı karşıladıklarını belirterek sosyal medya üzerinden şu açıklamayı yaptı:
“Hapishanelerde günden güne sayı artarken ihtiyaçlar da devam ediyor. Heteroseksist ve ataerkil hapishane yapılanması, kişilerin kimlik rengine göre hapishanelere yollanması, erkek hapishanelerinde kadın ve LGBTİ+ koğuşlarının oluşturulması sebebiyle kişiler cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimleri sebebiyle ayrımcılığa maruz bırakılmaya ve en temel hak ve ihtiyaçlarına dahi ulaşmakta sıkıntılar ve kısıtlamalar yaşamaya devam ediyor. Kadın ve LGBTİ+ mahpusların sosyal ve ekonomik destekten yoksun olduklarını da göz önünde bulundurarak, kantinlerde istediğini bulamıyor ya da maddi yetersizlikten dolayı alamıyor.”
Buradan hareketle kadın, LGBTİ + ve çocuklar için acil ihtiyaç listesini yineleyen KADAV, kıyafetlere ek olarak, kullanılmamış makyaj malzemesi ve peruk da kabul ediyor.
Kullanılabilir kıyafetler kabul ediliyor

Kıyafetlerin hiç kullanılmamış olması gerekmiyor, yırtık, lekeli vs. olmaması yeterli. Bebek kıyafetlerini yollamadan önce yıkanması da önemli.
Bazı bağışcıların elinde kıyafet olmadığını ama maddi destek sunmak istediğini söyleyen KADAV, bunun yerine çamaşır, çorap, terlik, peruk gibi ihtiyaçları alarak destek olmayı öneriyor.

Kampanyanın Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org