Tarih: 10.01.2019

Kayseri’de gittiği hastanede çocuk yaşta muayene sırasında bir profesörün tacizine maruz kalan bir LGBTİ+ Kayseri’de açtığı davanın beraat alması sonrasında Pembe Hayat Derneği ile Ankara’da açılan davayı kazandı. Kazanılan bu davanın diğer davalara emsal olması bekleniyor.

Kayseri’de çocukken gittiği hastanede muayene sırasında bir profesör doktorun tacizine maruz kalan bir LGBTİ+ ilk önce Kayseri’de bulunan Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmuş, ancak sanık bu mahkemede beraat almıştı. Daha sonra Pembe Hayat avukatı Emrah Şahin vasıtasıyla Ankara Bölge Adliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada sanık doktorun beraat kararı bozuldu. Profesör cinsel taciz suçundan suçu sabit bulunarak ceza aldı ve bu ceza hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.
 
Dava boyunca sanık ve sanık avukatı tarafından homofobik söylemlerin hedefi olan LGBTİ+ birey, yaşadığı psikolojik travma nedeniyle Kayseri’yi terk etmek ve aynı zamanda okuduğu okulu da bırakmak zorunda kaldığını söyledi.
 

“Emsal olmasını istiyoruz”

Pembe Hayat avukatı Emrah Şahin Ankara 22 Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan 100 bin TL’lik davanın buna benzer mağduriyet yaşayanlara emsal olmasını istediğini söyledi. Davacının cesareti ve kararlılığının cinsel taciz mağduru olan herkese ilham vermesini istediklerini, bu nedenle bu davaya önem verdiklerini belirtti.
 
Av. Emrah Şahin; sanığın hastasını cinsel tacize maruz bıraktığı halde, hala aynı özel hastanede çalışıyor olduğunu, hastaneye, Türk Tabipler Birliği’ne ve Kayseri Tabipler Odası’na yazı yazdıklarını ve cevap beklediklerini, çocuk yaştaki hastasını taciz eden bir doktorun halen görevde olmasının sakıncalı olduğunu belirtti.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org