Tarih: 9.1.2019

İzmir’de trans kadın Hande Şeker bu sabah (9.1.2019) Alsancak semtinde polis kurşunu ile öldürüldü. Hande’yi öldüren polisin, Hande’nin müşterisinin arkadaşı olduğu iddia ediliyor.

Hande Şeker isimli seks işçisi trans kadın, Alsancak’da bir trans arkadaşı ile aynı evde çalışıyordu. Çalıştığı eve bugün (9 Ocak) sabah saatlerinde müşteri olduğunu söyleyen bir erkek geldi. Müşteri kılığında eve girdikten sonra tartışma çıkaran suç ortağı, ardından binanın önünde bekleyen polis memuru arkadaşını eve çağırarak tartışmayı büyüttü.
 
Trans kadının evine gelen polis memuru, silahını ateşleyerek trans kadını vurdu. Çıkan olayda hayatını kaybeden Hande Şeker’in arkadaşı ise olay sırasında hafif yaralandı. Olay yerine gelen Olay Yeri İnceleme Ekipleri’nin yaptığı ilk inceleme sonrası trans kadının cansız bedeni defnedilmek için kaldırıldı. Arkadaşı ise hastaneye nakil edildi.
 

“Arkadaşıma saldırıldığını düşündüğüm için öldürdüm.”

Hande Şeker’i silah ile vurarak öldüren katil zanlısı polis, verdiği ilk ifadesinde “Arkadaşıma saldırdığını düşündüğüm için ateş açtım” diyerek kendisini savundu. Ayrıca olay sırasında, katil zanlısı polisin müşteri kılığında eve gelen arkadaşının da yaralandığı bildirildi.
 

Trans kadının arkadaşı tedavinin ardından ifadeye götürüldü

Trans kadın Hande Şeker’in evinde bulunan ve olay sırasında yaralanan trans kadın arkadaşı, hastanedeki tedavisinin ardından Bozyaka Cinayet Büro Amirliği’ne götürüldü. Pembe Hayat’ın iletişime geçtiği arkadaşları ve davaya eşlik eden avukatın verdiği bilgiye göre trans kadının durumu iyi.
 
Konuyla ilgili araştırmalarına devam eden Pembe Hayat Derneği, davanın takipçisi olacağını bildirdi.
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org