Tarih: 07.12.2018

Seyhan Arman’ın yazıp oynadığı “Küründen Kabare” adlı ödüllü oyunu için açılmış olan Ekşi Sözlük başlığı altında gelen entryleri derledik.

Seyhan Arman, kendisinin yazdığı ve oynadığı, Melisa İclal Yamanarda’nın yönettiği tek kişilik oyunu Küründen Kabare’nin yeni sezon açılışını özel konsepti ile 25 Ekim’de açmıştı. 25 Kasım kapsamında 20 Kasım günü Çankaya Belediyesi ev sahipliği ile Ankara’da oynadığı oyununun biletleri ise birkaç saat içerisinde tükenmiş ve büyük ilgi görmüştü. Oyunun ardından Gökkuşağı Aileleri ile bir araya gelen Arman, geçtiğimiz sene Ankara Valiliği’nin LGBTİ+ etkinliklerini süresiz olarak yasaklaması nedeniyle verilemeyen Pembe Hayat Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülü’nü yine oyun sonrası kabul etmişti.
 
Arman’ın ilgiyle takip edilen tek kişilik oyunu Küründen Kabare için Ekşi Sözlük’te açılan başlık altında, seyircileri pek çok entry girişi yapmakta. Kadıköy’de oynadığı oyun sonrası entry giren takipçilerinin ardından sosyal medya hesabından yazan Arman, şu notu eklemişti:

“Kadıköy oyunumuzdan sonra Ekşi Sözlük’e yazılmış 2 farklı yorum “İyi ki yapıyoruz bu oyunu” dedirtiyor. Bütün zorluklara, bütün uğraşlarımıza seyircinin bu hissi yetiyor. Teşekkürler canımız seyircimiz.”
 
İlgili entryler:
Başlık altına entry giren bir diğer kullanıcı ise, “Oyundan birçok meselemi halletmiş olarak çıktım. İyi tiyatro böyledir.” girişini eklemişti.
 
Oyunla ilgili diğer entryleri görmek için tıklayınız.

“Bir dönmenin merak uyandıran dehşetengiz hikayesi”

Bir dönmenin merak uyandıran dehşetengiz hikayesi: Çiççççuuuvvvv "Nasıl döndüm?"
 
"Selaamm, Serpil ben! Üst düzey bir şirkette yöneticiyim. Çok zengin bir kocam, harika çocuklarım ve havuzlu bir villam var. Yok kız şaka dönmeyim ben. Lakabım da ‘’Diyarbakırlı Deli Serpil’’. Diyarbakırlı değilim. Deli de değilim. Neyse dur anlatacağım bunu? Bir şey diyeyim mi eskiden çok korkardım sizden, köşe bucak saklanırdım. Gerçi siz de benden saklanırdınız ya neyse. Karar verdim korkularımın üzerine gitmeye; yüzleşince geçermiş diyorlar."
 
‘’Küründen Kabare”de bir zamanlar haber bültenlerinde dehşet saçarken gördüğünüz, o çok eğlendiğiniz mekandaki şen şakrak solistliğinden bildiğiniz, yoldan geçerken çaktırmadan süzdüğünüz, cinayet haberlerinde ne de sık rastladığınız? ama transseksüellikle ilgili ne kadar fikriniz, olumlu ya da olumsuz ne kadar önyargınız olursa olsun aslında daha önce hiç tanışmadığınız Serpil’le tanışacaksınız.
 
Seyhan Arman’ın yazıp oynadığı biraz güllüm, biraz madilik azıcık da tarizlikli oyunu Küründen Kabare’yi Melisa İclal Yamanarda yönetti. Dramaturgluğunu Sinem Özlek’in yaptığı oyunun, dekor ve kostüm tasarımı; Aslı Ersüzer’e, ışık tasarımı ise Cem Yılmazer’e ait.

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org