Tarih: 06.12.2018

Kuir ve Göçmen Filmleri Festivali, bugün açılış filmi Hard Paint’in gösterimiyle başlıyor. Bu senenin jürisinde KuirFest Direktörü Esra Özban da yer alıyor.

Her sene Hollanda’nın dört şehrinde pek çok film, atölye ve söyleşi aracılığıyla kuir göçmenleri ve kuir toplulukların içinde göçmen olma halini konuşmak üzere alanlar yaratan Kuir ve Göçmen Filmleri Festivali, bugün açılış filmi Hard Paint’in (Tinta Bruta, 2018) gösterimiyle başlıyor. Geçen yıllarda ilk uzun metraj filmleri Kıyı (Beira-Mar, 2015) ve web dizileri Yuva (O Ninho, 2016) ile KuirFest’te yer alan yönetmenler Filipe Matzembacher ve Marcio Reolon’un imzasını taşıyan film, toplum tarafından baskılanan genç Pedro’nun web kamerası aracılığıyla kabuğundan çıkarak kendini binlerce insanın önünde ifade edişini neon boyalarla kaplı dansı eşliğinde aktarıyor.
 
12 Aralık’a kadar sürecek festivalin programında bu sene de dünyadan filmler ve özel etkinlikler yer almakta. Programda bulunan ve 6 Aralık’ta gerçekleştirilecek olan etkinliklerden biri ise Queer Programcılık Atölyesi. Dünyanın farklı yerlerinden küratörlerin buluştuğu etkinlikte Raul Zambrano, Slava Doytcheva ve KuirFest Direktörü Esra Özban yürütücü olarak yer alıyor. Yapılacak atölye herkesin katılımına açık olup ücretsiz gerçekleştirilecek.
 
Kuir ve Göçmen Filmleri Festivali’nde filmler “En İyi Uzun Metraj” ve “En İyi Kısa Metraj” olmak üzere iki ayrı kategoride ödül için yarışacak. Festivalin bu yılki jürisi Bard Yden, Tamara Shogaolu ve Esra Özban’dan oluşuyor.
 
Festivale dair diğer detaylar için buraya tıklayınız.
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org