Tarih: 28.11.2018

6. Pembe Hayat KuirFest’te büyük ilgi toplayan kuir web dizisi The Nest (O Ninho, 2016) Transformations Berlin Trans* Film Festivali’nde!

Haber: Çiğdem Erdöl, KuirFest
Transformations Berlin Trans* Film Festivali ikinci kez kapılarını açıyor. 27 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek festival, dünyanın dört bir yanından egemen toplumsal cinsiyet sistemine baş kaldıran hikayeleri izleyicileriyle buluşturacak.
 
Program, ikili toplumsal cinsiyet sistemine kafa tutan kadim kültürlerden kuir var oluş hallerinin teknolojiyle ilişkisine, kolonyalizmin kuir mücadeleyle kesişen tarihinden güncel gündeliğin şiddetine, Stonewall İsyanı’ndan AIDS aktivizmine; bedenin, kültürün, tarihin, geçmiş ve geleceğin sınırlarını sorgulayan kısa ve uzun metraj kurmacalar, belgesel ve animasyon filmlerden oluşuyor.
 
Festival film gösterimlerinin yanı sıra tartışmalar ve atölyelerle de dikkat çekiyor. Bu yılki tartışma etkinliklerinden ilki, HIV ve AIDS etrafında kurulan söylemlerin ve tartışmaların sıklıkla eksik kalan tarafına, trans* anlatılarına odaklanıyor. Diğer etkinlikte ise yine bir başka gölgede kalan konuya, trans mahpusların sorunlarına yer verilecek.
 
Transformations Berlin Trans* Film Festivali, film yapımı seminerleri ve arzu ile temasın farklı olasılıklarını araştıran beden atölyesiyle de takipçilerini heyecanlandıracak gibi görünüyor.
 
Ayrıntılı program için: http://transformations-tffb.org/

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org