Tarih: 27.11.2018

Mersin’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde yürüyüş gerçekleştirildi.

Haber: Hakan Aksu
Mersin’de Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kushimoto Sokağı’nda bir araya gelen cis-heteroseksüel kadınlar ve LGBTİ+ bireyler sloganlar atarak Özgecan Aslan Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşte erkek egemen şiddete karşı, ‘’dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa’’ , ‘’jin jiyan azadi’’, ‘’trans cinayetleri politiktir’’, ’’direne direne direnişten zafere’’ sloganları ve zılgıtlar atıldı. Yürüyüş esnasında kitleye yaklaşan bir erkek yürüyüşü provoke etmeye çalıştı. Daha sonra polis tarafından uzaklaştırıldı. 
 

Şiddet hız kesmeden devam ediyor

Özgecan Arslan Meydanı’nda Mersin Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Zübeyde Sadırlı Akpınar devletin kadınlara yönelik şiddeti ve ayrımcılığa karşı yasal sorumluluklarını yerine getirmediğini belirterek  “Tüm kazanılmış haklarımız tek tek saldırı altında,  taleplerimiz ise görünmez kılınıyor. Bugün her üç kadından biri şiddete uğruyor. Bu durumda, siyasal iktidarın görevi kadına yönelik şiddeti önlemek için etkin mekanizmalar geliştirmek ve kadını şiddetten korumak iken,  iktidar eksiklerine rağmen şiddeti önlemeye dair elimizdeki tek yasa olan 6284 nolu yasayı ortadan kaldırmaya çalışıyor’’ dedi.
 

Kadın Bakanlığı kurulsun

Kadınlara yönelik artan şiddete, nefret cinayetlerine vurgu yapan Akpınar  ‘’Biz, toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifini esas alan ve kadınlarla birlikte politikalar üreten, bir kadın bakanlığının acilen kurulmasında ısrar ediyoruz’’ dedi. Basın açıklamasının ardından halaylar çekilerek eylem sona erdi.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org