Tarih: 20.11.2018

Pembe Hayat Derneği Youtube kanalında bu haftaki videosunu yayınladı.

Videoda 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nün tarihinden, Ankara’daki LGBTİ+ yasaklarından ve Dilek İnce’den ve diğer pek çok şeyden bahseden sunucu Çayan Azadi, derneğin kurucu üyelerinden trans aktivist Buse Kılıçkaya ve Eryaman ve Esat olaylarının avukatı Senem Doğanoğlu’nu stüdyoya konuk olarak aldı.
 

“Yasak derhal kaldırılmalı!”

Ankara’daki etkinlik yasaklarının birinci yılında yayımlanan videoda, yasak karanının derhal kaldırılması gerektiği söylendi:
“Pembe Hayat KuirFest ve Alman Büyükelçiliğinin film günlerinin yasaklanmasıyla başlayan süreçte OHAL kanununa dayandırılarak LGBTİ+ etkinlikleri süresiz olarak yasaklanmıştı. Ankara’da bulunan Pembe Hayat ve KaosGL derneklerinin ayrı ayrı açtığı davalar hala devam etmekte. Buradan bir kez daha tekrarlayalım; yasak derhal kaldırılmalı! Bu yasak, bizlerin varoluşuna getirilen bir yasaktır, kabul etmiyoruz. Mücadele edeceğimizi bugün buradan bir kez daha duyuruyoruz.”
 

“Dünyanın her yerindeki translarla birlikte mücadele edeceğiz!”

“Öfkeliyiz! Trans hakları tanınana ve nefret suçları son bulana kadar dünyanın her yerindeki translarla birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz! Yitirdiğimiz bütün dostlarımızın öfkesini, bugün dünyanın her yerindeki translar olarak haykırıyoruz! Yalnız değiliz, yanlış hiç değiliz! Yanlış olan nefret ve bizler nefrete karşı mücadele etmeye devam edeceğiz!”
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org