Tarih: 3 Ekim 2018

Pembe Hayat Derneği üyesi trans kadınlar, caddelerde bekçiler tarafından maruz kaldıkları şiddete karşı bir araya geldiler: Temel hak ve özgürlüklerimiz elimizden alınıyor!

Pembe Hayat Derneği üyesi trans kadınlar, caddelerde bekçiler tarafından maruz kaldıkları şiddete karşı bir araya geldiler: Temel hak ve özgürlüklerimiz elimizden alınıyor!

Her geçen gün Ankara'nın özellikle Kolej semtinde çalışan seks işçisi trans kadınlar bekçilerin saldırısına maruz kalıyor. 10 Eylül gecesi Libya Caddesi üzerinde bir restoranda yemek yiyen translar, bekçiler tarafından gitmesi için uyarılmış, yemek yemeye devam edince de polis tehdidine maruz kalmıştı.
 
Geçtiğimiz günlerde ise Ankara'nın Kolej semtinde çalışan translar, bekçiler tarafından saldırıya maruz kaldı. Ağır şekilde fiziksel şiddet uygulayan bekçilerin ardından biri siyah biri beyaz iki sivil araç transların yanına yaklaşarak 'Sizin sonunuzu getireceğiz' diyerek tehtid etti. Ardından translar ters kelepçeli bir şekilde gözaltına alındı.
 

'Yaşamımızı savunacağız!'

Konuyla alakalı Pembe Hayat üyesi trans kadınlar bir araya geldiler ve strateji toplantısı aldılar. Hukuki anlamda mücadele vereceklerini dile getiren translar, bekçi ve polis şiddetine karşı yaşamı savunacaklarını dile getirdi.
 
Av. Emrah Şahin'in de katıldığı toplantıda, translar yasal hakları konusunda bilinçlendirildi ve hukuki sürece dair bilgiler verildi.
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org