Tarih: 2018-06-19

Avrupa Uluslararası İnterseks Organizasyonu (Oii Europe) Dünya Sağlık Örgütü'nün yayınladığı çevrimiçi 'Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması'raporunun ardından bir açıklama yayınladı. Açıklamada, yayınlanan ICD'de interseksler için hiçbir görüş olmadığını belirtti.

Stockholm’de bulunan ve Avrupa hak temelli interseks örgütlerin şemsiye örgütü olan Oii Europe, Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı revize edilmiş 11. Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması (ICD) raporunda intersekslere yer verilmesinin ardından bir açıklama yayınladı.

 

1992’den bu yana ilk kez düzenleme yapılan ICD’de transların “akıl hastalığı” sınıflandırılmasından çıkarılmasını da kutlayan Oii Europe, Dünya Sağlık Örgütü’nün interseks uzmanları ile çalışmasına rağmen interseks kişiler için görüş belirtmemesini eleştiriyor. İnterseks kişilerin hala “düzensiz” olarak adlandırıldığını ve düzenlemenin getirilmediğini söylüyor.

 

Transların “akıl hastalıkları” sınıflandırılmasından çıkarılmasının önemli ve gecikmiş bir karar olduğunu vurgulayan Oii Europe Direktörü Dan Christian Ghattas, interseks kişilerin tıbbi ortamlarda karşılaştığı hak ihlallerini ortadan kaldırmaya yönelik değişikliklerin yapılmadığını belirtiyor.

 

“Bu karar, intersekslerin yaşadığı ihlallerden bahsetmediğimizi iddia ediyor.”

Açıklamalarına devam eden Oii Europe Yönetim Kurulu Üyeleri ve Eşbaşkanı, interseks kişilerin pek çok hatalı uygulamaya maruz kaldığını kaydediyor ve açıklamalarına şöyle devam ediyor:

 

“ICD 11, istenmeyen cerrahi operasyon mağduru intersekslerin yaşadığı ihlallerden bahsetmediğimizi iddia eden bir yerde duruyor. Bununla da bitmiyor, ICD 11, trans ve interseks uzmanları tarafından karşı çıkılan “çocuklukta cinsiyet uyumsuzluğu” adlı yeni teşhisi oluşturmaya çalışıyor. 2015’te bir grup interseks aktivist, bu teşhisin tıbbi bir faydası olmadığını ve tekrar bir damgalanma yaratacağını söylemişti. Bu teşhis aynı zamanda interseks kişilerin bedensel uyuşum “zorunluluğunu” da haklı çıkarıyor. Bütün bunlar endişe yaratıyor bizler için.”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org