Tarih: 2018-05-16

Transgender Europe, 2018 yılının Avrupa Trans Hakları Haritası'nı yayınladı.

2018 Avrupa Trans Hakları Haritası, ülkelerin yasal olarak cinsiyeti tanıma, iltica, ayrımcılık, şiddet, sağlık ve aile gibi 25 farklı kategoride ayrıntılı bilgi sunmakta.

 

Zorunlu Ruh Sağlığı Tanısı

Hazırlanan haritaya göre, Avrupa’da 34 ülkede cinsiyet uyumlama sürecinde kişinin “akıl sağlığı elverişlidir” teşhisi alması gerekmekte. Trans kimliğin zorunlu akıl sağlığı teşhisi sonrasında yasalarca görünür kılınmasının açıkça bir hak ihlali olduğunu söyleyen Transgender Europe, bunun cinsiyet kimliğine bir müdahale olduğunu ve damgalanma, dışlanma ve ayrımcılığa neden olduğunu belirtiyor.

 

*Dünya Sağlık Örgütü, cinsiyet kimliklerinin Uluslararası Hastalıkların Sınıflandırılması kategorisinde bir ruhsal hastalık olarak tanımlanamayacağını söyler.

* Dünya Trans Sağlığı Derneği, yasal cinsiyet tanımada zorunlu ruh sağlığı tedavisi ve teşhisinin önlenmesine karşı tavsiyelerde bulunur.

 

*Haritada kırmızı ile gösterilen yerlerde zorunlu ruh sağlığı tanısı alma şartı aranıyor.

*Haritada mavi ile gösterilen yerlerde zorunlu ruh sağlığı tanısı alma şartı aranmıyor.

*Haritada gri ile gösterilen yerlerde yasal olarak cinsiyet kimliği tanınmıyor.

 

Zorunlu Sterilizasyon (Zorunlu Kısırlaştırma)

Avrupa’da 14 ülke yasal olarak cinsiyetin tanınmasında, üreme yeteneğinden yoksun olma şartını barındırıyor. Avrupa’da pek çok ülke cinsiyetin tanınması için sterizilasyon dışında pek çok şartı koyuyor. Kişinin kendini nasıl tanımladığının yasalar önünde tanınması için konulan bu bedene zorunlu müdahale, insan haklarını ihlal ediyor.

 

*Haritada kırmızı ile gösterilen yerlerde zorunlu kısırlaştırma şartı aranmakta.

*Haritada mavi ile gösterilen yerlerde zorunlu kısırlaştırma şartı aranmamakta.

*Haritada gri ile gösterilen yerlerde yasal olarak cinsiyet kimliği tanınmıyor.

 

Türkiye’de artık zorunlu kısırlaştırılma şartı aranmıyor

2014 yılında bir trans erkek, geçiş süreci davasında Türk Medeni Kanunu’nun 40. maddesinde yer alan “üreme yeteneğinden sürekli olarak yoksunluk” şartının, anayasaya aykırı olduğunu belirterek incelenmesini talep etmişti. Dosyayı inceleyen Anayasa Mahkemesi Kurulu, 29 Kasım tarihli gündem toplantısında bu şartı kaldırmış, 20 Mart itibari ile de Resmi Gazete’de karar yayınlanarak yürürlüğe girmişti.  

 

Detaylı bilgi ve haritanın tamamı için Transgender Europe’nin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org