Tarih: 2013-11-14

Demokrat Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Bahriye Öztürk Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği'ni ziyaret ederek LGBTİ bireylerin belediyeden taleplerini dinledi.

Toplantıda Dernek Bakşanı Buse Kılıçkaya ve Dernek Saymanı Gani Met; LGBTİ bireylerin yaşadıkları sorunları dile getirdiler; belediyenin LGBTİ bireyler için meslek edindirme kursları açmasının, belediyenin personel istihdamında LGBTİ kotası koymasının ve LGBTİ bireylerin yaşadığı ayrımcılık olaylarını incelemek için belediye bünyesindeki Cinsiyet Eşitliği Masası'nın aktif hale getirilmesinin gerektiğini belirttiler.

Toplantıda ayrıca ayrımcılık yaparak LGBTİ bireylere hizmet vermeyen ve LGBTİ'leri mekanlarına almayan işletmelere Kabahatler Kanunu Madde 32 gereği para cezası kesilmesi; LGBTİ bireyler için belediyenin bir sığınma evi açması ve LGBTİ örgütlerin düzenleyeceği etkinlikler için belediyenin mekanlarından yararlanılabilmesi de talep edildi.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org