Tarih: 2013-11-11

Diyarbakır'da eşcinsel olduğu için 17 yaşında öldürülen Roşin Çiçek 'in, babası ağırlaştırılmış müebbet, iki amcası ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır'da eşcinsel olduğu için 17 yaşında öldürülen Roşin Çiçek'in, babası ağırlaştırılmış müebbet, iki amcası ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Ayrıca amcalardan Ş.Ç., ruhsatsız silah taşımaktan da ceza aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) vekilleri Melda Onur ve Mahmut Tanal ile Barış ve Demokrasi Partisi'nden Meral Danış Beştaş'ın takip ettiği duruşmada, sanık yakınları LGBTİ aktivistlerini darp etti.

bianet'e konuşan avukat Fırat Söyle yaşanan arbedeyi şöyle anlattı:

'Duruşma sırasında izleyiciler arasında olan sanık yakınlarının LGBTİ aktivistlerine saldırdı, Roşin Çiçek'in babası ise başta Mahmut Tanal'a küfürler savurdu. Polis araya girdi ve aile dışarı çıkartıldı. LGBTİ aktivistleri ise bir süre adliyede bekletildikten sonra BDP'nin gönderdiği otobüsle adliyenin arka kapısından çıkarıldı'.

Mahkeme 14. duruşmada SPoD LGBT'nin müdahilliğinin kaldırılmasına karar vermişti. Bu duruşmada da SPoD LGBT, LAmbdaistanbul ve Ceren Kadın Derneği ile 15 kadar kişi müdahillik talebinde bulundu ancak reddedildi.

Fırat Söyle, cinayetin iştirak halinde planlanarak işlendiğine dikkat çekerken, tüm sanıkların ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmış olması gerektiğini söyledi.

'Kanunda tasarlanmamış olsa da, bunun bir nefret cinayeti olduğu en azından 'namus saikiyle' işlendiği belirtilebilirdi. Gerekçeli kararı bekliyoruz.'

Haber: Çiçek Tahaoğlu (Bianet)

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org