Tarih: 2013-11-03

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Buse Kılıçkaya'nın arabasındayken kimliği belirsiz kişilerin taşlı saldırısına uğradı.

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Buse Kılıçkaya'nın arabasındayken kimliği belirsiz kişilerin taşlı saldırısına uğradı.

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği Başkanı ve insan hakları aktivisti Buse Kılıçkaya dün (02 Ocak 2014) Hoşdere Caddesi üzerinde seyir halindeyken birden ortaya çıkan kişilerin taşlı saldırısına uğradı.

Buse Kılıçkaya olay sonrasında Kavaklıdere Polis Merkezi'ne giderek, failler hakkında şikayetçi oldu ve faillerin yakalanmasını talep etti. Buse Kılıçkaya yapmış olduğu açıklamada "Kendisine yapılan saldırının aslında Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği'ne yönelik olduğunu ve bu saldırıların derneğin çetelerle mücadele etmesinin engelleme amacı taşıdığını, faillerin yakalanması için dernek olarak her şeyi yapacaklarını, failler yakalandığındaysa bu saldırının tüm uzantılarının ortaya çıkacağına inandığını" dile getirdi.

Soruşturma kapsamında faillerle ilgili çeşitli güvenlik kamerası görüntülerinin ele geçirildiği bilgisine ulaşıldı.

Son dönemde Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği yönetim kurulu ve üyelerine yönelik saldırıların transları yok etme politikalarının bir sonucu olduğuna dikkat çekmek istiyoruz.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org