Tarih: 2013-11-15

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, Kaos GL ile birlikte Avrupa Birliği Sivil Düşün Programına Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı projesini yazdı. Proje kabul edildi ve 1 Ocak 2014 tarihi ile çalışmalar başladı.

Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ)'ler toplumsal yaşamın birçok alanında ayrımcılığa, nefret söylemine, fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalıyorlar. Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Projesi; bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla LGBTİ örgütlerinin ve aktivistlerinin kapasitelerini güçlendirmek; LGBTİ örgütleri arasındaki iletişimi ve işbirliğini arasındaki güçlendirmek; kampanyalar aracılığıyla LGBTİ hakları konusundaki farkındalığı artırmak; takip ve raporlama mekanizmalarının LGBTİ kişiler ve örgütleri tarafından etkin şekilde kullanımını sağlamak; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin (CYCK) yeni sivil anayasaya dâhil edilmesini teşvik etmek için savunuculuk ve lobicilik yapmak; LGBTİ topluluğu arasında en dezavantajlı grup olan trans bireylere LGBTİ hareketi içerisinde yetki sağlamak ve güç kazandırmak amacıyla Trans Ağı'nı güçlendirmek üzere Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği ve Kaos GL ortaklığıyla yürütülecek dört senelik bir proje.

Proje kapsamında, LGBT örgütlerin Türkiye'de LGBT'lerin insan hakları gündemini tartışabilecekleri ortamlar yaratılacak. Trans ağı desteklenecek. Türkiye'nin farklı şehirlerinde, LGBT'lerin görünürlüğünü arttırmak için insan hakları savunucuları, avukatlar ve eğitimcilere yönelik insan hakları eğitimleri düzenlenecek.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org