Tarih: 2013-11-26

Mersin'in Yenişehir ilçesinde seks işçiliği yapan bir trans kadın sopalı ve bıçaklı kişilerin saldırısına uğrayıp, ağır şekilde yaralandı.

Pazartesi günü saat 20:30'da evinden sokağa çıkan trans kadın Deniz, ellerinde sopalar ve bıçaklar olan üç kişinin saldırısına uğradı. "Sizleri burada istemiyoruz, defolun gidin buradan" diye bağıran saldırganlar feci şekilde yaraladıkları Deniz'i daha sonra yoldan geçen bir aracın önüne attılar. Saldırıda aldığı bıçak darbeleri yüzünden vücudunda kesikler oluştu ve sol bacağı kırıldı. Çevredeki vatandaşlar ambülans çağırdı ve Deniz, Toros Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırıldı. "Olay yerinde ben darp edilirken kimse yardım etmedi. Olayın meydana geldiği yerdeki kamera kayıtlarının incelenmesini istiyorum" diyen Deniz'in tedavisi sürüyor. Deniz'e hastanede refakat eden trans arkadaşları polislerin kötü muamelesine maruz kaldıklarını belirtip, yaşadıklarını şöyle aktardılar: "Deniz acil servise getirildiğinde uzun süre sedyede bekletildi. Ayrıca sanki güvenlik açısından tehdit unsuruymuşuz gibi etrafımızda adeta güvenlik çemberi oluşturuldu. Görevli doktor, röntgen çekilmesi için Deniz'i Mersin Devlet Hastanesi'ne sevk etti. Acil servisin önünde iki tane ambulans olmasına rağmen bize '112'yi arayın, ambulansı kendiniz çağırın' dediler."

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org