HABERLER > İstanbul’da Yine Transfobik Cinayet!
2 Aralık 2015

İstanbul’da Yine Transfobik Cinayet!

İstanbul Avcılar’da bir trans kadın çalıştığı caddede bu akşam 20:30 sıralarında kalbinden bıçaklanarak öldürüldü.

 

 

Caddede çalıştığı sırada müşteri olarak yaklaşan bir erkeğin kalbinden bıçaklaması sonucu trans kadın Alev hayatını kaybetti.

 

Bu akşam (02.12.2015) saat 20.30 civarında gerçekleşen transfobik nefret cinayeti sonucu Alev olay yerinde yaşamını yitirirken, arkadaşları ise polis karakoluna akın ettiler. Haramidere’de gerçekleşen nefret cinayeti ile alakalı Avcılar Emniyet’i Alev’in arkadaşları trans kadınları da sorguya çekti.

 

Alev’in arkadaşları katilin kendisine müşteri gibi yaklaşan bir adam tarafından gerçekleştirildiğini söylediler.

 

Olayla ilgili soruşturma devam ederken, katil zanlısı ise henüz yakalanmadı.

 

Son 10 gün içerisinde İstanbul’da peş peşe 2 transfobik nefret cinayeti gerçekleşti. 23 Kasım öğle saatlerinde Maltepe’de kendi evinde önce bıçaklanıp sonra bornoz ipiyle boğulan Nilay’ın ardından Alev de bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

 

2012’de başlayan Meis Sitesi linç girişiminin ardından Avcılar’da pek çok trans kadın nefret saldırılarının hedefi haline gelmişti.

 

Meis Sitesi’nde ikamet eden pek çok trans kadının evlerinin önünde toplanan güruh meşalelerle tehditler savurmuş, evlere kurşunlu saldırılar gerçekleşmişti. Meis Siteis saldırıları hakkında barınma hakkının engellenmesi gerekçesiyle açılan dava ise hala devam etmekte.

 

Polisten transfobik ayrımcılık

 

Cinayetin ardından avukatla birlikte karakola giden İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla polislerin ilgisiz, ayrımı ve transfobik tavırlarını eleştirdi. İstanbul LGBTİ, avukat ile beklerken polislerin “Ne kadar çok ibne var arkadaş” dediklerini duyurdu:

 

“Alev çalıştığı alanda boğazına bıçak darbesi alıyor. Karşı alanda bulunan tır garajına koşarak yardım istiyor. Şah damarı kesildiğinden ambulansa haber dahi verilemeden yere yığılıyor.

 

“Katil şu an aramızda. Belki bir toplu taşıma aracında yanımızda oturuyor. Belki yürüyerek eve gittiğimiz kaldırımda hemen ardımızda yürüyor.

 

“Polis ise ne kadar çok ibne var diyor. Şimdi oturup düşünelim. Katil sadece Alev’e bıçağı sallayan kişi mi? Tabi ki hayır! Katil aynı zamanda faili bulmak yerine "ne kadar çok ibne var" diyerek yaşam hakkımızı umursamayan polistir, devlettir!

 

“Trans cinayetleri politiktir!”

 

Saldırı Ankara’da protesto edilecek

 

Son günlerde gerçekleşen transfobik nefret cinayetlerinin ardından Ankara’daki LGBTİ örgütleri Pembe Hayat, Liseli LGBTİ ve Kaos GL harekete geçti. Bugün 18.30’da nefret cinayetlerini protesto etmek için Yüksel İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapılacak.

 

Haber: Ozan Uğur & Ali Can Kalan

Not: Haber detayları KaosGL.Org sitesinden faydalanılarak 03.12.2015 saat 10.24’te güncellenmiştir.