HABERLER > Ankara’da “Sapkınlıktır” Bildirisinden Sonra İzmir’de “İğrençliktir” Bildirileri Dağıtıldı
20 Temmuz 2018

Ankara’da “Sapkınlıktır” Bildirisinden Sonra İzmir’de “İğrençliktir” Bildirileri Dağıtıldı

Bugün (20 Temmuz) Ankara Esat’ta posta kutularına dağıtılan “eşcinsellik sapkınlıktır” yazılı bildirilerin ardından, İzmir Alsancak’ta Kordon’da oturan kişilere “homoseksüellik iğrençliktir ve iknayla vazgeçilebilir” yazan bildiriler dağıtıldı.

 

Ankara Esat’ta bugün posta kutularına ve sokaklara “Eşcinselliğe ve eşcinsel kuruluşlara hayır” yazan bildiriler dağıtılmıştı. Nefret söylemi üreten bildirilerde eşcinsellerin “İngiliz derin devleti” tarafından desteklendiği iddia ediliyor ve eşcinsellerden “cinsel sapık” olarak bahsediliyordu.

 

Alsancak’ta ise çimlerde oturan kişilere ise üzerinde “homoseksüellik iknayla vazgeçilebilir, bir ahlaksızlıktır, iğrençliktir” yazılı bildiriler dağıtıldı. Gençlerin bu tuzağa düşmemeleri, manevi değerlerini korumaları ve “şerefli” bir hayat sürdürmeleri için “insan hakları adı altında” kabul ettirilmeye çalışıldığını iddia eden bildiride, makyaj yapan, ince sesli erkek değil, ülkesini, milletini koruyan Atatürkçü delikanlı erkekler istiyoruz yazıyor.

 

“Bu insanlar aşktan çok uzaklar”

Pembe Hayat’ın iletişime geçtiği, bildirilerin dağıtılmasına tanıklık eden bir kişi şu açıklamalarda bulundu:

 

“Yıllar önce Dsm* kitapçığındaki hastalıklar arasından kaldırılmasına rağmen 2018 yılında nasıl hala homoseksüelliğin ’ikna’ ile değişeceğini düşündüklerini anlamıyorum. Bu insanlar bilimden, aşktan çok uzaklar belli ki. Dünya’da LGBTİ+’lerle ilgili çok iyi gelişmeler olurken, evlilikler yasallaşıyorken Türkiye’de hala homofobik tutumlar sergilenmesi ve bu tarz broşürlerin dağıtılması hedef göstermektir. LGBTİ+ler daha ne kadar aşklarını gizlemek zorunda kalacak? Daha ne kadar el ele dolaştıkları için iğrenç bakışlara, nefret söylemlerine maruz kalacaklar? Kimse kimin kimi seveceğine karar veremez. Gökkuşağı hep var olacaktır.”

 

*DSM: Amerikan Psikiyatri Birliği’nin “Mental Bozuklukların Diagnostik ve İstatistik Kılavuzu”nun İngilizce kısaltılmasıdır. Amerikan Psikiyatri Birliği, 1973 yılında eşcinselliği ruhsal bozukluklar sıralamasından çıkarmıştır.