HABERLER > Erktolia: “LGBTİ+’ların Var Olma Hakkını Gasp Etmelerini Kabul Etmiyoruz!”
25 Mayıs 2018

Erktolia: “LGBTİ+’ların Var Olma Hakkını Gasp Etmelerini Kabul Etmiyoruz!”

Nihat Hatipoğlu’nun programında bir konuğunun sorusunu üzerine verdiği transfobik yanıtlara Erktolia’dan da yanıt geldi: “Din görevlilerinin bilimsellikten uzak homofobik, bifobik, transfobik ve cinsiyetçi görüşlerini mutlak doğru olarak sunmalarını kabul etmiyoruz!”

 

“Nihat Hatipoğlu’na duyurumuzdur!

İlahiyat profesörü Nihat Hatipoğlu, Sultanahmet Meydanı’nda canlı yayınlanan Ramazan programında cinsel yönelimi ve cinsiyet kimliği ile ilgili soru soran bir konuğa bilimsel olmayan ayrımcı ve yanlış bilgilerle yanıt verdi.

 

Hatipoğlu, “Doğuştan bayan olarak gelmişim hocam, ama kendimi erkek olarak görüyorum da bunu nasıl yapacam yani, erkek hissediyorum, bunun tedavisi var mı, bayanlardan hoşlanıyorum…” diye soran konuğa “Doğuştan hanımefendi geldiyseniz bunu zaten siz biliyorsunuz, bir jinekoloğa göründüğünüzde size kadın olduğunuzu söyleyecektir. Doktor bunu söylediğinde siz kadın olmuş oluyorsunuz hanımefendi. Bundan sonra kendinizi buna karşı daha disiplinli tutmanız ve duygularınıza hakim olmanız gerekir. Bazı duygular imtihan gereği olabilir, Allah katında onları aşarsanız çok daha kıymetli, değerli ve Allah katında sevabı bol olan bir insan olabilirsiniz. Bu senin bir imtihanın da olabilir hanım kızım. Nefsine değil inancına ve aklına teslim olman daha doğru olur.” diye yanıt veriyor.

 

Hatipoğlu ayrıca, “Ama hocam şöyle bir şey var, biri bana bayan deyince zoruma gidiyor” diyen kişiye kendi beyanına rağmen ısrarla “hanımefendi, hanım kızım” diye hitap etti ve “Ama sen erkek değilsin, kadınsın, sana bayan diyen sana saygı duyduğu için söylüyor. Hanım görüntünüzden dolayı hanım olarak yaratıldığınızdan olayı” diye salık verdi.

 

“Cinsel yönelim ve kimliğin yasaklı kılınması LGBTİ+ bireyleri ötekileştirmekte”

Cinsel kimlik ve yönelim ile dini inanç arasında böylesine bir ilişkinin kurulması, “sevap kazanmak için” cinsel yönelim ve kimliğin yasaklı kılınması LGBTİ+ bireyleri ötekileştirmekte, dışlamakta ve bizlerin toplumsal şiddete ve zorbalığa maruz kalışımızı meşrulaştırmaktadır. Cinsel kimliklere bağlı olarak maruz kalınan olumsuz yaşantılar nedeniyle LGBTİ+’ların %38,8’inin intihar düşüncesine sahip olduğu ve bunların da %84,4’ünün intihar girişiminde bulunduğu ortaya konmuştur. Uluslararası alanda yapılan çalışmalar da intihar etmeyi düşünen ve bunu gerçekleştiren LGBTİ+ bireylerin oranının heteroseksüel bireylerden çok daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yüzden Hatipoğlu’nun “kendini bastırmalısın” benzeri psikolojik olarak son derece tehlikeli açıklamaları, kimi insanlar için hayati tehlike oluşturabilir.

 

Uzman görüşü adı altında yapılan bu açıklamalar, yardım talebinde bulunan kişileri ötekileştirmekte ve yalnızlaştırmaktadır. Yönelimlerinden dolayı açılmakta ve toplumsal kabul görmekte zorlanan kişilere yönelik bu tutum, toplumda transfobi, bifobi ve homofobiyi iyiden iyiye besleyerek, inançlı LGBTİ+ bireyleri çaresizliğe, yalnızlığa ve kendilerini yanlış hissetmeye yöneltmektedir!

 

Din görevlilerinin bilimsellikten uzak homofobik, bifobik, transfobik ve cinsiyetçi görüşlerini mutlak doğru olarak sunmaları ve LGBTİ+’ların var olma hakkını gasp etmelerini kabul etmiyoruz!

 

Ne yalnızız ne de yanlış!

 

Erktolia”