HABERLER > Pembe Hayat KuirFest 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nda
21 Haziran 2017

Pembe Hayat KuirFest 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nda

Rengâhenk odalarda, dar gelen evlerde, yasak sokaklarda, göçtüğümüz diyarlarda, koştuğumuz rüyalarda, zamanın içinde düğüm olan anı yumaklarında, ütopya ve distopyalarda seviyor, özlüyor, madileşiyor, gülüyor, kevaşeleşiyor, ağlıyor, alıkıyor, sevişiyor, var oluyoruz. Korkularımıza, arayışlarımıza, belleğimize, arzularımıza, yaralarımıza, cesaretimize, neşemize, öfkemize, hayallerimize sahip çıkıyor; bizi ayıran ve birleştiren ‘ara’lara bakıyoruz.25.İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası bu yıl da Pembe Hayat KuirFest işbirliğiyle -larda/-yor/-mıza/-ruz kısa seçkisine ev sahipliği yapıyor. Bugün saat 16.00 başlayacak olan film gösterimiz Pera Müzesi’nde. Program şöyle;

 

 

İNGO GURURU / FLAMINGO PRIDE – Almanya

Gey bir sürü içerisindeki tek düzcinsel flamingo olmaktan ötürü mutsuz olan kahraman, yakınlarda uçan bir dişi leyleğe aşık olur. Leyleği ciddi olduğuna inandıramayan flamingo inzivaya çekilir ve kimlik bunalımı yaşar. Güçlü bir rastlantı flamingoyu cesur bir adım atmaya itecektir.


AMİGDALA/AMYGDALA - Birleşik Krallık

Tek başına, Hackney gece hayatının kargaşasında kaybolan Bella’nın içi eski sevgilisinin anısıyla ürperir.


EN ANNELER İYİSİNİ BİLİR/ MOTHER KNOWS BEST/MAMMA VET BÄST – İsveç

Evet, o bir eşcinsel. Bu akşam erkek arkadaşını annesiyle tanıştırdı ve ardından arabada ona ateşli bir veda öpücüğü verdi. Böylesi açık görüşlü bir annesi olduğu için şanslı – ancak herkes annesi kadar anlayışlı değil.


YANSITMA / EMIT – Endonezya

Bir anı yumağında çözülür aşk. Zamanı geri döndürebilsem sana hiç âşık olmazdım.


MUKWANO -  Danimarka

Sığınmacı bir lezbiyenin dosyasına karar verileceği gün, aynı zamanda ortak bir planla Uganda’dan birlikte kaçtığı kız arkadaşını bulmak için son bir girişimde bulunduğu gündür.


RENGAHENK PİŞMANLIK/ TECHNICOLOR ANGST – ABD

İki beter kevaşe, günümüzün kehanetlerle dolup taşan döneminde kendi döşedikleri psikedelik temalı, eğlenceli evde birlikte yaşarlar ve zamanlarını dünyanın şimdiki hali üzerine öfkelenip felsefe yapmakla geçirirler – ta ki bir tanesi evi terk etmeye karar verene kadar. Kalan beter kevaşe yeni bir ev arkadaşı bulur; insanlığın yaklaşmakta olan kötü kaderini umursamayan, sade bir kevaşedir bu. Sade kevaşenin her bir sözü ve eylemi bizim kahramanın feleğini şaşırtıp evi terk etmiş kankasına hasret duymaya ittikçe, bizimki, bu kehanet odaklı zihniyle kibar olmaya tutunabilecek midir?DELİK / HOLE / Kanada

Kendisini görmezden gelen bir dünyada samimiyet arayışındaki engelli bir adama ilişkin cüretkâr bir portre. 


INGRID EKMAN, BERGSGATAN 4B İsveç

67 yaşındaki Ingrid kanserle kendi başına mücadele etmeye karar vermiştir. Dış dünyadan eli eteği çeker ve dış dünya da ondan; ev bakım hizmetleri tarafından düzensiz olarak gerçekleştirilen ziyaretler dışında. Ancak bir gün ev bakım çalışanı Frida, Ingrid’in kapısını tıklar ve Ingrid’de engelleyemediği duyguların uyanmasına vesile olur.


KURNEQIZ / Türkiye

Kerim kırsalda yaşayan, 17 yaşında bir yetim. Amcasının baskısı altında kimlik çatışmaları yaşıyor.


CİNSİYET ŞARKISI / Birleşik Krallık

Erkek mi? Kadın mı? Fark etmez! Arızalı bir “kendin yap” estetiğine sahip, çarpık ve bilgiç bir şarkı.