HABERLER > Bugün ‘Aramızda Ne Var?
21 Haziran 2017

Bugün ‘Aramızda Ne Var?

3 gündür devam edem eden İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Etkinlikleri bugün de devam ediyor. Birbirinden farklı birçok oturum, panel, söyleşi, film ve performansların olduğu bugünde, Pembe Hayat KuirFest’in Kuir Kısalar Seçkisi de var.Bugün ki etkinlik programı şöyle;

 

Atölye: Video Aktivizm

Seyri Sokak Video-Eylem Atölyesi bugün de Sibel Tekin ve Onur Metin yürütücülüğünde devam ediyor.

 

Atölye: Yaratıcı Drama - İletişim Sorunları

Sertan Kıyan yürütücülüğünde olacak yaratıcı drama bir lider eşliğinde katılımcıların yaşamlarından yola çıkarak bir amacın, düşüncenin, doğaçlama, rol oynama gibi tekniklerle canlandırılmasıdır. Sonuç değil süreç odaklı bir çalışma olduğundan yaratıcı drama da ‘iyi’ performans değil kendiliğindenlik ve anda burada olmaya önem verilir. Gerçekleştireceğimiz bu atölye, gerçek yaşamda karşılaştığımız ya da karşılaşma potansiyelimizin olduğu olayların güvenli bir alanda provası ve bir nevi gözden geçirebildiğimiz bir tekrarıdır. Bu nedenle genel anlamıyla da yaratıcı dramaya hayatın pratiği benzetmesi yapılır. Bu atölye de LGBTİlerin maruz bırakıldığı açılma-açılmama ikilemine ve bunun hayatımızın çeşitli alanların da: aile içinde, işte, okulda, düzcinsel arkadaşlarımızın arasında yarattığı gerilime hem gözlemci hem de katılımcı olarak keyifli bir biçimde bakma fırsatı bulacağız. Sertan Kıyan’ın liderliğinde gerçekleşecek olan Yaratıcı Drama Atölyesi, ısınma ve hazırlık oyunlarıyla başlayacak, canlandırma ve sürecin değerlendirilmesiyle sona erecektir.

Sunum: Aseksüellik

Toplumun %1’lik dilimini kapsayan ve LGBTİ+ların tanınmayan yüzlerinden biri olan aseksüelliği masaya yatırıyoruz. Çekim, yönelim, arzu gibi kavramların en başından başlayarak aseksüelliği çeşitli çalışmalar ve modellerin yardımı ile inceleyeceğiz. Derinlemesine “Aseksüellik nedir, ne değildir?”i konuşacağımız bu panelde aklımızda olan bütün soruları hep beraber cevaplayacağız. Aseksüellik kötü bir deneyimden kaynaklanan yahut kafadan uydurulan bir yönelim midir? Cinselliğin Aseksüellerin hayatlarındaki yeri nedir? İlişkilerinde neler ile karşılaşıyorlar? Aseksüelliğin sınırları neler, sınırları kim çiziyor? gibi sorulara birlikte cevap buluyoruz. Birlikte daha bilgili, görünür ve güçlü olmaya, sizleri panelimize davet ediyoruz.

 

Film Gösterimi: KuirFest Kısa Film Seçkisi

25.İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası bu yıl da Pembe Hayat KuirFest işbirliğiyle -larda/-yor/-mıza/-ruz kısa seçkisine ev sahipliği yapıyor.

Rengâhenk odalarda, dar gelen evlerde, yasak sokaklarda, göçtüğümüz diyarlarda, koştuğumuz rüyalarda, zamanın içinde düğüm olan anı yumaklarında, ütopya ve distopyalarda seviyor, özlüyor, madileşiyor, gülüyor, kevaşeleşiyor, ağlıyor, alıkıyor, sevişiyor, var oluyoruz. Korkularımıza, arayışlarımıza, belleğimize, arzularımıza, yaralarımıza, cesaretimize, neşemize, öfkemize, hayallerimize sahip çıkıyor; bizi ayıran ve birleştiren ‘ara’lara bakıyoruz.

 

Panel: Sanatta Kuir Çatlaklar

Kuir Sanat nasıl var olur ve 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Sergisi’nin teması olan “Coğrafya”nın Kuir Sanata etkileri nelerdir? Coğrafya ve kültür gibi etkenleri Kuir Sanat’ta gözlemleyebilir miyiz? Bunlar nasıl etkilerdir? Kuir Sanat tarihte nerededir, nasıl gelişmiştir? Kuir Sanatın galerilerde, sokaklarda ve toplumda; kuir sanatçıların sanat camiasındaki yeri nerededir?

Panelistler: Deniz Pasha, Leman Sevda Darıcıoğlu
Moderatör: Erinç Seymen

 

Atölye: Çok Eşlilik

LGBTİ+ bireyler olarak bize dayatılan normatif kalıpları yıkmak mücadelemizin bir parçası. Bu kalıplardan biri de tek eşli ve heteronormatif ilişkiler. Kimimizin tek eşli bir ilişkisi var, kimimiz sadece koli kesiyor, kimimiz açık bir ilişkide, kimimiz çok aşklı! Sen de ilişkini mi açmak istiyorsun? Tek eşliyim ama çok eşlilik de nasıl bir şeymiş merak mı ediyorsun? Bu kıskançlık dedikleri nedir konuşmak mı istiyorsun? Atölyemizde bazı kavramları ele alacağız, senaryolar üzerinden olası problemleri tartışacağız ve hep birlikte ilişkilerimiz üzerine konuşarak deneyim aktarımında bulunacağız. Bu ihtimaller ve kavramlar üzerine düşünmek, konuşmak ve belki de alternatifler üretmek için herkesi atölyemize bekliyoruz!

 

Panel: Suriyeli LGBTİ Hareketi

Özellikle Lübnan’daki son gelişmeler sonrasında Arap ülkelerindeki LGBTİ hareketi üzerine düzenlenecek panelde SPoD’un sosyal çalışmacısı Ayman Menem ve Tea & Talk grubundan iki katılımcının konuşmacı olarak katılımıyla Arap ülkelerinde LGBTİ olmanın gerçeğinin kısa bir sunumuna yer verilecek. Katılımcılar Suriyelilerin Türkiye’de karşılaştıkları zorluklar ve LGBTİ’ler olarak kendini keşif süreçlerine ve aktivizm hareketine bu coğrafyanın katkısını tartışacaklar.

تكون ترجمة العربية و التركية في هذا الأنشاط*
(Bu etkinlikte Arapça-Türkçe çeviri olacaktır.)

 

Panel&Tartışma: Onarım Terapisine Karşı LGBTİ+ Olumlayıcı Terapi

Onarım terapisine karşı olmak, LGBTİ+ dostu olmak ve hatta gey veya lezbiyen terapist olmak artık yeterli değil. LGBTİ+’lar artık LGBTİ+ olumlayıcı terapi istiyorlar.LGBTİ+ danışanlarla çalışırken terapistlerin olumlayıcı LGBTİ+ terapi uygulaması, homofobi ve transfobinin etkilerini anlaması, danışanlarının içselleştirilmiş homofobi, bifobi ve transfobisinin üstesinden gelebilmeleri için yardımcı olabilmeleri ve danışanları istemiyorsa terapiyi cinsel yönelimleri üzerine yoğunlaştırmamaları terapinin etkili olması açısından önemli unsurlardır.
Panel sırasında gey/LGBTİ+ onarım terapisi ve LGBTİ+’ların üzerinde yarattığı hasarlar, bu terapi yönteminin uygulanması ile ilgili etik sorunlar ve onarım terapisine bir alternatif olarak LGBTİ+ Olumlayıcı Terapi ve ruh sağlığı uzmanlarına düşen görevlere bakılacaktır.

Panelistler:
Psikoterapist Necip Varan
Klinik Psikolog Yeşim Selçuk
Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan

 

Panel: Türkiye’de Trans Kadın Seks İşçilerine Karşı Hak İhlaller

Türkiye’de Trans Kadın Seks İşçilerine Karşı Hak İhlalleri, Ayrımcılık ve Şiddetin Bilançosu (2016 – 2017), 2016 – 2017 yılları içerisinde Türkiye genelinde trans kadın seks işçilerini hedef alan ayrımcılık ve şiddet vakalarını dinleyiciler ile paylaşacak olan panel, istatistiki verilere ek olarak, trans kadın seks işçilerinin Ankara, Mersin ve İstanbul özelindeki deneyimlerini gündeme taşıyacaktır.

 

Konuşmacılar;
Bihter Altay
Cansel Derya Karagöz
Yağmur Arıcan
Melike Arzu Şakiroğlu
Av. Eda Balçık
Moderatör;
Kemal Ördek

 

Diaspora / Situations Belgesel Film Gösterimi

Diaspora/ Situations, Montreal, Paris, Brüksel, Nantes ve Londra’da geçen, kuir, trans, Afro-Latino sanatçılar ve aktivistlerle yapılan röportajlara dayanan ve onların duygularını, bedenleriyle ilişkilerini anlamaya çalışan bir belgesel.

 

Tiyatro: Tiyatro Öteki Hayatlar / Kuartet, 90’

Kuartet, yirmili yaşlarında yeni evli bir çift olan Berk ve Ece’yle, on yılı aşkın bir süredir evli olan Süreyya ve Edip’in, farklı kombinasyonlarla yaptıkları 13 buluşma aracılığıyla bu dört farklı bireyi cinselliğe ve aşka yaklaşımları üzerinden anlamaya çabalıyor. 
Çift olarak tek tek var olabilmek ne kadar mümkündür? Bir kalp birden fazlasını sevebilir mi, peki ya ikiden fazlasını?

 

Film Gösterimi: Benim Çocuğum (Arapça Altyazılı)

Çocukları LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) bireyler olan Türkiye’li bir grup anne – babanın hikayelerini seyirciye taşıyan “Benim Çocuğum”, Ocak 2013’te tamamlandı. Yönetmenliğini Can Candan’ın üstlendiği, 82 dakikalık uzun metraj belgeselde muhafazakar, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan LİSTAG’lı yedi ebeveynin deneyimleri aktarılıyor.

*Arapça alt yazı çevirisi ekibimiz tarafından yapılmış olan belgesel SPoD’da düzenlenecek bir etkinlikle Türkiyeli ve Suriyeli LGBTİ+ bireylere açık şekilde gösterilecektir.