HABERLER > Trans Bir Aktivistten Onur Haftasına Belgesel!
20 Haziran 2017

Trans Bir Aktivistten Onur Haftasına Belgesel!

Boysan Yakar’ın arşiv belgeselini çeken Ela Özer; ‘Bu belgeseli yaparken, Boysan’ın enerjisini çok hissettim yanımda. Boysan’ın bütün çalışmalarını, performanslarını ve aktivizm adına yapmış olmuş olduğu işleri toplayıp arşiv haline getirip Yakar ailesine armağan etmek istedim.’ dedi.

 

 

Trans aktivist Ela Özer, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema- TV okuyor ve bu sene mezun olacak. Gerçekleştirmek istediği en büyük hayali, senaryosunu yazdığı bir filmi çekmek ve kurgu tasarımda profesyonelleşmek istiyor.

Bir trans kadın olarak sanatla aran nasıldır?

Sanatın her dalına ayrı bir ilgi duyuyorum. Sanat Tarihi ve Dünya Mitolojisi hakkında araştırma yapmayı çok seviyorum. Dönem dönem senaryo yazıyorum ve kısa filmler çekiyorum.

Sanat LGBTİ+’ler için ne ifade ediyor?

LGBTİQ+ler, sanatın her dalında kendini ifade edebilir ve ediyorlar. Resim, müzik, tiyatro, performans ve sinema alanında birçok konuda üretkenliğe sahibiz. Sanat bizim için kendimizi daha iyi ifade ettiğimiz bir alan oluyor. Bunun için sanat aslında bakarsanız bizim için hayati bir yerde yani kendimizi tanımladığımız yerde duruyor.

Kaybettiklerimizi sanatla nasıl yaşatabiliriz?

Sanatın en güzel tarafı da ifade biçiminin farklı dillerde aynı duyguları yaşatmasıdır. Bize acı veren ya da mutluluk veren bir olayı, bir performans gösterisinde anlatabiliriz, bir film çekerek de ya da bir şarkıda da vermek istediğimiz duyguyu ortaya koyabiliriz. Sanat önümüze birden çok seçenek sunar. Aslında sanat, kaybettiklerimizi tekrar yaşatmanın bir yoludur.

Belgesel çekme fikri nasıl gelişti?

Bu sene hep aklımda Sevgili Boysan Yakar’ın bir filmini çekmek fikri vardı. Çok severek aldığım Belgesel Dersi’nde projemi ortaya sunarak, 3 aylık bir süreçte arşiv bir belgesel yapmaya karar verdim.

Bu fikirde Boysan’ı anarken neler yaşadın?

Boysan benim için çok özel bir arkadaş ve her zaman öyle olacak. Anıları hala bizle benle yaşamaya devam ediyor. Her zaman yanımda oldu en özel günlerimde de. Bu belgeseli yaparken, Boysan’ın enerjisini çok hissettim yanımda. Boysan’ın bütün çalışmalarını, performanslarını ve aktivizm adına yapmış olmuş olduğu işleri toplayıp arşiv haline getirip Yakar ailesine armağan etmek istedim.

Biraz belgeselden spoiler verir misin?

Filmimizin adı Boysan’a Sevgilerle. Belgesel bir arşiv belgeselidir.

Boysan’ın Evi’nde Boysan’ın yaşanmışlıklarını anlatmak istedim. İlk gösterimi Boysan’ın Evi Onur Haftası Özel Etkinlikler kapsamında olacak. 23 Haziran Cuma günü hepinizi Boysan’ın Evine bekliyoruz. Programın detayı için;

 

https://www.facebook.com/events/1866799050240023/?fref=ts tıklayınız.

 

 

Son olarak söylemek isteğin bir şey var mıdır?

LGBTİQ+’lar olarak bu Onur Haftası’nda her zamankinden daha çok dayanışma içerisinde olmak, hepimiz için Birlik gücü veriyor. Birbirimize kenetlenerek hareketin içinde mücadele etmeye devam etmeliyiz. Birlik ve Sevgi olsun… Giden Renklere selam olsun…

 

Röportaj / Demhat Aksoy