HABERLER > Mersin Onurumuzdur, #OnurumaDokunamazsın !
8 Haziran 2017

Mersin Onurumuzdur, #OnurumaDokunamazsın !

Mersin Onur Haftası’nın hedef gösterilmesine hep birlikte itiraz ediyor, yetkilileri göreve çağırıyoruz!

 

Mersin Onur Haftası’nın homofobik, bifobik ve transfobik gruplar tarafından hedef gösterilmesinin ardından hafta ve yürüyüş ile dayanışma büyüyor.

 

Dört bir yandan LGBTİ ve kadın örgütleri, insan hakları kuruluşları, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri yayınladıkları ortak metin ile “Nefrete karşı yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Mersin Onur Haftası yalnız değildir” dedi.

 

“Yaşamın olduğu her yerde varız!”

 

Metnin tamamı şöyle:

 

“Bu yıl Mersin’de üçüncüsü düzenlenen Onur Haftası; homofobik, bifobik ve transfobik gruplar tarafından tehdit ediliyor, hedef gösteriliyor. Mersin Onur Haftası Milat gazetesinin nefret söylemi içeren haberinden sonra, İslami analiz internet gazetesinde de hedef gösterildi. Onur Haftası Komisyonu; Ensar Vakfı, Türkiye Gençlik Vakfı, İHH, Beyza Piliç, MÜSİAD, AGD, Memur Sen, Cihannuma Derneği’nin etkinlik yapacakları mekanları hedef alan toplu mesajları üyelerine gönderdiğini tespit etti.

“Geçtiğimiz yıllarda Ankara’da Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ün yasaklanması, İstanbul’da onur yürüyüşlerine polis saldırısı ve tehditler, Denizli’de onur yürüyüşünün tehdit edilmesi ve daha birçok nefret eylemi; biz LGBTİ+ları, nefret ve ayrımcılık karşıtlarını yıldırmayı hedefledi. Bu yıl da Mersin Onur Haftası’nın tehdit edilmesi ile hedeflenen bu toplumun ve dünyadaki bütün toplumların parçası olan LGBTİ+’ları yalnızlaştırmak, güçsüzleştirmek ve dışlamaktan başka bir şey değildir.

“Bizler; homofobi, bifobi ve transfobiye karşı gettoları değil kentin tamamını istediğimiz mücadelemize devam edeceğiz. Kentlerde, sokaklarda, mahallelerde, köylerde, yaşamın olduğu her yerde varız. Yok saymanız, dışlamanız, şiddet uygulamanız sizin ayıbınız!

“Demokratik bir düzen ancak ve ancak ifade ve örgütlenme özgürlüğünün tesis edilmesiyle mümkündür. Haftaya çağrı metninde de denildiği gibi,

“Bugün payımıza düşen bu karanlık zamana aşkımız ve arzumuzla kafa tutarken, el konulan emeğimizin hesabını sormaya, kaderimizi başkalarının elinden almaya, geleceğimizi kendimiz tahayyül etmeye cesaret ettik. Bu cesaretimizi de; tıpkı sıkıştırıldığımız, sınırlandırıldığımız alanlarda; evde, sokakta, işyerinde, okulda yeniden filizlenen ve mozaik gibi yan yana gelerek birbirimizden aldık. Savaşa karşı barışın, korkuya karşı cesaretin, zulme karşı tüm ezilenlerin yanında dururken; başka bir dünyanın, cinselliğin, bedenin, hayatın mümkün olduğunu gördük.”

 

Suça ortak olmayın!

 

“Yetkililere sesleniyoruz: Suça ortak olmayın!

“Toplumsal barış ve huzuru tehdit edenler, ayrımcılık ve nefreti yaygınlaştıranlardır. Zulüm gören, yaşam hakkı elinden alınan, kentten sürülmek istenen LGBTİ+’ların kendilerini ifade edebildikleri Mersin Onur Haftası etkinliğinin güvenliğini sağlamak sizin sorumluluğunuz.

“Onur Haftası’na ve LGBTİ+’lara yönelik tehdit ve saldırı çağrıları, insan haklarının temel ilkelerini çiğneyerek ifade ve örgütlenme özgürlüğümüzü ihlal ediyor. Gerçekleştirilen hakaretlerle açıkça nefret ve ayrımcılık suçu işlenmektedir. Bu tehditler karşısında yetkililere düşen biz LGBTİ+ bireyler için adaleti ve güvenliği sağlamaktır. Yetkililerin insan haklarına saygılı tutum alarak, barışçıl ve güven içinde bir Onur Haftası’nı gerçekleştirmemizi sağlaması gerekmektedir.

“Herkesi dayanışmaya davet ediyoruz”

“Bu şartlar altında ayrımcılığa karşı duran, temel insan haklarını savunan, eşitlik ve özgürlükten yana herkesi dayanışmaya davet ediyoruz. LGBTİ+’ların eşitlik ve özgürlük mücadelesi; bütün çeşitliliğiyle toplumun demokratikleşmesi mücadelesidir.

“Biz aşağıda imzası bulunan LGBTİ+ ve insan hakları kuruluşları olarak nefrete karşı yaşamı savunmaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtiriz. Mersin 7 Renk LGBTİ Dayanışma Derneği, Mersin Onur Haftası Komisyonu ve Mersin’de yaşayan LGBTİ+’lar yalnız değildir!

“Sesimize kulak veren, özgürlük ve eşitliğin herkes için hava kadar elzem olduğunu bilen herkesi hafta boyunca bizlerle olmaya, el ele durmaya, nefrete karşı yaşamı savunmaya çağırıyoruz.

“Vardık, varız, var olacağız!”

 

İmzacılar:

1 Afyon LGBTİ İnisiyatifi

2 Aka-der Mersin Yenişehir Şubesi

3 Anadolu LGBTİ+

4 Buca Kent Konseyi Eşitlik Meclisi

5 Bursa Özgür Renkler Derneği

6 Çanakkale LGBTİ İnisiyatifi

7 Devrimci Proleterya

8 Dokuz Eylül Üniversitesi Eşit Şerit Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Topluluğu

9 Edirne LGBTİ İnisiyatifi

10 Ege Üniversitesi LeGeBİT Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları ve Dayanışma Topluluğu

11 Eğitim-Sen İzmir 2 No’lu Şube LGBTİ Komisyonu

12 Eğitim-Sen Mersin Şubesi

13 Flu Baykuş

14 Günebakan Kadın Derneği

15 Hacettepe Üniversitesi QueerDeer

16 Halkevci Kadınlar

17 Hêvî LGBTİ Derneği

18 İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi LGBTİ Komisyonu

19 İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

20 İzmir Genç LGBTİ+ Derneği

21 İzmir Siyah Pembe Üçgen Derneği

22 Kaos GL Derneği

23 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

24 Kadın Emeği Kolektifi

25 KeSKeSoR Amed LGBTİ Oluşumu

26 Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi

27 Koza Kadın Dayanışma Derneği

28 Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

29 LezBiFem

30 LİSTAG (LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Grubu)

31 LGBTİ+ Kolektifi

32 Manisa 7 Kuşak Araştırma Topluluğu

33 Mersin MAYA-DER

34 Mersin Onur Haftası Komisyonu

35 Mersin 7 Renk LGBTİ Dayanışma Derneği

36 MorEl LGBTİ Eskişehir

37 Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği

38 Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi

39 Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi

40 ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması

41 Pembe Hayat LGBTİ Dayanışma Derneği

42 Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD)

43 SYKP Kadın Meclisi

 

 

 

Haber: Kaos GL