HABERLER > Sosyal Hizmet Stajyerlerlerinden Mektup
21 Mayıs 2017

Sosyal Hizmet Stajyerlerlerinden Mektup

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği Sosyal Hizmet Stajyerleri: Ali, Deniz, Rabia, Şennur, İbrahim, Şilan ve Elif’ten 2016-2017 dönemi stajyerlerinden açık mektuptur.

 

 

Merhaba Arkadaşlar,

Sizinle 1 yıl boyunca Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nde yaşadığımız deneyimleri ve görüşlerimizi paylaşmak istedik. Sizler için de umarım faydalı oluruz J

Buraya gelirken kendi isteğimle LGBTİ alanında staj yapmak istediğimi belirtmiştim. Ne yapacağım konusunda bir fikrim yoktu ve hayatımın hiçbir döneminde translarla iletişimim olmamıştı. Ne yapacağımı bilmeden geldim.

Lezbiyen, gay biliyordum ama translardan korkuyordum biraz. Çok bilgim yokmuş meğer ondanmış. Biraz da önyargım vardı translara karşı değil de eğlence tarzlarına karşı bir önyargım vardı belki. Önyargılarımı bu staj dönemi sayesinde yıktım ve yıktığım için de mutlu oldum. Sosyal hizmet mesleğinde önyargılara yer olmadığını bir kez daha gördüm.

Benim için nefret olarak önyargı değil garipseme durumu söz konusuydu. Üniversiteye gelince ufkum açıldı özellikle staj için LGBTİ alanını yazdım ama Pembe Hayat LGBTT Daaynışma Derneği’ni bilmiyordum. Tamam dedim bir arkadaşımla beraber stajımıza başladık. ancak, o yerini değiştirmek istedi belki de önyargılarını aşamadı. Arkadaşımın staj yeri değiştiğinde benimkini de değiştirmek istediler ama ben direndim, dilekçe yazdım. Sonuç olarak Pembe Hayat’ta stajıma devam ettim. Sosyal hizmet mesleğinde genelde risk altındaki gruplar diyince sadece isim olarak LGBTİ geçiyordu ama riskin ne olduğunu bilmiyorduk. Kamuda özel olarak LGBTİ alanında çalışabileceğimiz bir yer yok. LGBTİ alanı ile ilgili ne alırsam bu süreçte alacaktım. Detaylı bilgi alayım bir şeyler öğreneyim istedim. Kavramları bile bilmiyordum. “Nasıl ya lezbiyen trans biri olabilir mi diye düşünüyordum.”

Bize ne kattı

Ama stajım boyunca hiç aklımda olmayan yerler ile iletişime geçtim. Ben hayatımda cezaevini aramış bir insan değildim, SGK’ya hiç gitmemiştim ama cezaevlerini aradım, SGK’ya gittim ve emeklilikle ilgili bir şeyler öğrendim. Hatta çok farklı şeyler öğrendim. Benim için çok yönlü oldu.

 

Pembe Hayat’ta farklı bir şeyler düşünebilmemiz için bir ortam sağlanıyor bu çok güzel. düşüncelere değer veriliyor burada. Sorduğun soruların cevabı var. benim için staj dönemi güzeldi.

Çok güzel bir arkadaş ortamı var aslında. hiyerarşinin olmaması bana iyi geldi. Özellikle etkinlikler olunca burası daha keyifli geçiyordu. Stajyer dediğimiz kavram biraz şey anlaşılıyordu ya şunu getir şunu götür fotokopi çektir falan. Burada bunu yapmak hiç zoruma gitmedi. Çok sahiplendim burayı.

Mahpuslar için koli hazırladık mektupları okuduk satır aralarını gördük. Bu dernekte en verimli ne yaptınız deseler mahpuslar için çalışmaktı derim. Evet ben bugün bir şey yaptım dedik.

Dernek bence hep stajyer almalı, stajyerler derneğe çok şey katıyor mu bilmiyorum ama dernek stajyerlere çok şey katıyor. Farkındalığımız çok arttı.

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği stajyerleri olarak neler yaptık:

·         Atölyeler: Stajyerler ve alanında uzman/deneyimli kişiler ile atölyeler gerçekleştirdik. LGBTİ kavramları atölyesi, HIV/AIDS atölyesi, mülteci LGBTİ atölyesi, ayrımcılık atölyesi, mahpus LGBTİ’ler atölyesi ve vaka atölyelerine katıldık. LGBTİ alanının ne kadar geniş bir yelpazede olduğunu fark ettik ve birçok şey öğrendik

·         Etkinlikler: 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Haftası Etkinlikleri, 1 Aralık Dünya AIDS Günü, Queer Fest, 3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü Etkinlikleri’ne katıldık.

·         Dilek İnce Giysi Bankası: Mahpus LGBTİ’lerden gelen mektupları okuduk, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nden talepleri doğrultusunda ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yaptık. Bazen sadece bir mektup gönderildi çoğunlukla kıyafet yardımı yapıldı.

·         Bireysel Görüşmeler: Sosyal hizmet danışmanlığına ihityaç duyan LGBTİ’lerle derneğin sosyal hizmet uzmanı eşliğinde yapılan görüşmelerde yer aldık. Geçiş süreci, açılma, aile ilişkileri, sosyal hayat, çalışma hayatı gibi konularda derinlemesine görüşmeler yapıldı. Danışanlara en iyi hizmet verilmeye çalışıldı.

·         Grup Çalışması: Açılma Sohbetleri, Trans Erkek Buluşması, Geçiş Süreci Sohbetleri’n kapsayan grup çalışmalarında yer aldık.

·         Refakat: Kamusal alanda LGBTİ’lerin sistem ile ilgili mücadelelerinde mevzuat bilgilerimizden faydalanarak mesleki doyuma ulaştık.

Çok güzel arkadaşlıklar edindik. Her şey için Pembe Hayat ailesine teşekkür ederiz J