HABERLER > Translara Ücretsiz Küründen Kabare!
20 Nisan 2017

Translara Ücretsiz Küründen Kabare!

Seyhan Arman’ın yazdığı ve oynadığı ‘’Küründen Kabare’’ isimli tiyatro oyunu askıda bilet uygulaması ile isteyen translar için ücretsiz.

 

Seyhan Arman’ın yazdığı ve oynadığı ‘’Küründen Kabare’’ isimli tiyatro oyunu askıda bilet uygulaması ile isteyen translar için ücretsiz. 13 Nisan’da prömiyer yapan ve seyirciyi büyüleyen Küründen Kabare trans Serpil’in trajik ama bir o kadar da ironik hikayesini içeriden bir bakış açısıyla anlatıyor. Oyunu yazan ve oynayan Seyhan Arman ‘’Bugüne kadar hep dışlanmış, ayrımcılığa uğramış trans bireyler bu defa da pozitif ayrımcılığa uğrasın istedim’’ diyerek neden askıda bilet uygulamasının sadece translar için geçerli olduğunu  açıklıyor. Konuyu daha da açmak istediğimiz Seyhan Arman ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Bilmeyenler için soruyorum; nedir askıda bilet uygulaması?

Askıda bilet oynadığımız her oyun için belirli sayıda biletin ücretsiz olarak verilmesi diyebiliriz kısaca. Daha önceden duymuşsunuzdur aslında askıda ekmek gibi uygulamaları. Bizim oyundaki farkı sadece trans bireyler için geçerli olması.

 

Neden sadece translar için?

Çünkü Küründen Kabare’nin bir derdi var; anlatmak istedikleri var.  Bugüne kadar aileden, sosyal hayattan, eğitim hakkından,  iş hayatından, kıytırık bir lokantadan, evden, manavdan, bardan ve hatta lgbt organizasyonlarından kovulmuş trans bireylere bir kere bile olsa ‘’pozitif ayrımcılık’’ yapılsın istiyorum. Hiç yapılmamış demiyorum ama bu oyuna özel bu pozitif ayrımcılık olsun istiyorum. Özel olduğumuzu hissedelim. Trans arkadaşlarım davet edildiğini anlasın istiyorum. Oyununun genelde bir ‘’insan’’ hikayesi, özelde de ‘’Diyarbakırlı deli Serpil’’in hikayesi olması sebebi ile de Serpil arkadaşlarını davet ediyor diyebiliriz.

 

Peki uygulama nasıl olacak?

Askıda bilet isteyen trans bireyler www.kurundenkabare.com web sitemizde bulunan askıda bilet talep formunu dolduracak ve hangi oyuna gelmek istiyorlarsa rezervasyon yapacağız. Ve oyun günü gelip gişeden davetiyelerini alacaklar.

 

Herhangi bir şart, eleme vb durum olacak mı?

Yok canım ne şartı, ne elemesi? Dünyayı kurtarmıyoruz altı üstü bir davetiye veriyoruz.

 

Formu dolduranların trans olduğunu nasıl anlayacaksınız?

Anlamamıza gerek yok; beyan önemli. Kişi trans birey olduğunu söylüyorsa ondan iyi bilemeyiz. Malumumuz transseksüellik fiziksel bir durum olmadığı için karşılıklı güven ilişkisi kuracağız.

Bu durumda trans birey olmayanlar da formu doldurup askıda bilet alabilir ve bir başkasının hakkını almış olabilir.

Tiyatroda böyle şeyler olmuyordur bence. Ona bakarsak öğrenci olmadığı halde öğrenci bileti alıp oyun izleyebilir. Zaten amaç bilet parasından yırtmak değil ki. Gerçekten parası olmayan herhangi birisi bana yazarsa zaten davetiye veririm. Öğrenciyim param yok diyen birisi olursa hayır mı diyeceğim. Benim bugüne kadar tiyatroda gördüğüm böyle şeylerin olmadığı. Birisi çıkıp bizi kandırırsa da yapacak bir şey yok. Kendisini kandırmış olur. Diğer taraftan transların hakkını yeme konusuna gelirsek; trans bireylerin çoğu davetiye ile gelmek istemiyor. 20 yıllık arkadaşım bile davetiye kabul etmeyip kendi parasıyla bilet alıp geldi oyuna.  Saçmalama ya ne bileti, ben senin davetiyeni ayırdım dediğim halde ‘’Olsun ben para ile alacağım, o kadar emek verdin. Katkım olsun’’ diyen arkadaşlarım çoğunlukta. Hatta zorla davetiye verdiğim arkadaşım, oyun günü bilet almış.

 

Bu durumda amaç ne? Zaten parası olmayana davetiye veririm diyorsun.

Amaç dayanışmak! Oyunda Serpil’in söylediği bir replik bunu özetliyor aslında; kendin gibi olanlarla yan yana durup koca dünyada ne kadar yalnız olduğunu unutmak! Ben her oyunda trans arkadaşlarım için en iyi yeri ayırayım da onlar ister gelsin ister gelmesin. İster para verip izlesinler, ister askıda bilet fark etmez. Oyunumda, hayatımda, başımın üstünde yerleri olduğunu bilsinler yeterli benim için. Tiyatro benim hayatımı kurtardı. Hem bir oyuncu olarak hem de tiyatro seyircisi olarak. Bundan yıllar önce, bütün gözlerin dönüp baktığı dönemlerde sadece tiyatrolarda dönüp bakmazlardı bana. Sadece tiyatroda rahat ederdim. Kendim olurdum. Önce tiyatroda karıştım insanların arasına, sonra da yavaş yavaş tüm hayatın içerisinde var ettim kendimi. Biliyorum ki yıl 2017 olmasına rağmen, hala bir mekana giderken ‘’Acaba beni alırlar mı?’’ , ‘’Acaba kovulur muyum?’’ diye düşünen trans bireyler var. Bu ‘’davetiye’’  o acabaların düşünülmemesini sağlasa bile amacına ulaşmış demektir.

 

Son soru; nerelerde ve ne zamana kadar geçerli bu askıda bilet uygulaması?

Bu oyun oynandığı sürece ve dünyanın neresinde oynarsa oynasın geçerli. Bütün anlaşmalarımı buna göre yapıyorum. İtiraz eden bir organizasyon olacağını zannetmiyorum ama olursa da kusura bakmasınlar. Hatta oyunu bir başkası oynamak isterse de yazar olarak ilk şartı bu şekilde koyabilirim. Evet ya güzel fikir; oyunu oynamak isteyecek olan olursa bu şartı kabul etmesi gerekiyor.

Teşekkür ederim.

Rica ederim. Oyuna bekliyorum.