HABERLER > Ankara Esat Caddesinde Trans Seks İşçilerine Transfobik Saldırılar!
7 Nisan 2017

Ankara Esat Caddesinde Trans Seks İşçilerine Transfobik Saldırılar!

5 Nisan Çarşamba’yı 6 Nisan Perşembe’ye bağlayan gece saat 01:30 sularında Ankara Esat’ta trans seks işçilerine yönelik bir dizi saldırı gerçekleşti.

 

  

Peouget Marka beyaz renkli bir otomobille öncelikle iki trans seks işçisini arabalarında sıkıştıran saldırganlar, arabaya tekme ve yumruklarla zarar verdiler. Trans seks işçilerini kaçmasının ardından aynı saldırganlar bu kez iki araba ile saldırıya geçtiler. Kendilerini polis olarak tanıtan ve ‘buralarda fuhuşu bitireceğiz, öyle beleş çalışmak yok’ gibi cümleler sarf eden transfobik çete saldırılarına gece boyu devam etti. 

Önce, Bağlar Caddesi üzerinde yine kendilerinin Emniyetten olduklarını söyleyerek ellerindeki şişelerle trans kadınları darp ettiler. Ardından Esat Caddesi Hülya Sokak girişinde trans seks işçilerinin yanına gelerek arabaya almak istediler. Bu istekleri kabul edilmeyince trans seks işçilerini zorla arabaya bindirip, ellerindeki kırık alkol şişeleri ile darp ettiler. Aynı zamanda trans seks işçilerinin telefon ve paralarını da çaldılar.

Olayların hemen ardından darp raporu alan trans seks işçileri Esat Polis Merkezi Amirliği’ne giderek saldırgan çeteden şikayetçi oldu. Dernek Başkanımız Buse Kılıçkaya’nın refakat ettiği ifade işlemleri bittikten sonra şahısların birinin yakalandığı ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.