Transların adalete olan güveni sarsılıyor!

Mart ayında Eskişehir’de bulunan “222 Park” isimli mekan görevlileri ve olay yerine gelen ve ayrımcılığa maruz kalmış transları darp eden kolluk kuvvetlerinin şikayeti üzerine açılan davaya ilişkin “sanık” konumundaki mağdur transların kendi şikayetlerine takipsizlik kararı çıkmıştı. Kararın itirazına ise red kararı geldi.

“Dünyayı aşk kurtaracak!”

“Bir yıla yakın Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği’nde staj yapan sosyal çalışmacı adayları olarak sizlere geçirdiğimiz bu bir yıl boyunca bizlerin aklında neler kaldı ve mesleki açıdan neler kazandık sizlere anlatmak istedik.” Pembe Hayat Derneği Sosyal Hizmet Uzmanı Stajyerleri Eser Yazar ve Nur Karatut yazdı.

“Cezasızlık suçu işleyenleri daha fazla cesaretlendirmektedir!”

Twitter’da “Anti LGBTİ” isimli bir hesap, Taksim’de “LGBTİ+’ya hayır yürüyüşü” düzenleyeceğini “bu azgın topluluğa geçit vermeyeceğiz.” diyerek duyurdu. LGBTİ+’ları hedef gösteren ve açıkça tehdit eden hesap hakkında Pembe Hayat Derneği Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden ihbarda bulundu ve tüm hak odaklı çalışan sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulundu.

Pembe Hayat KuirFest bu yıl nerelerdeydi?

Bu sene 8.’si gerçekleştirilen Pembe Hayat KuirFest, #ÇokGüzelsinYasakMısın hashtag’iyle takipçilerini birçok şehirde film gösterimleri, söyleşiler, atölyeler ve partilerle bir araya getirdi. Ankara Valiliği’nin süresiz yasağından dolayı açılışı ve ana ayağı 24-27 Ocak tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen KuirFest, bu sene dördüncü kez Denizli ve Mersin’i ziyaret etti.

Transfobik “ittifak”: “#BanaTERFDiyorlar”

Twitter üzerinden başlayan “#TheyCallMeTerf” (Bana TERF diyorlar) hashtagi üzerinden kendini feminist olarak tanımlayan transfobik Twitter kullanıcıları, trans kadınların kadınlığı “sorguluyor” ve trans kadınların “kadın olmadığını” söylüyor.

We Love Pop Music 2 Ekim’de!

GZone tarafından SuperFabric Club’te düzenlenecek olan “We Love Pop Music” partisi, Zian Ziangil ve Ece Seçkin’in katılımıyla 2 Ekim’de gerçekleşecek. Parti gelirinin bir kısmı Pembe Hayat Derneği ve Eylül Cansın Trans Misafirhanesi’ne bağışlanacak.

Kayseri’de 7 trans gözaltına alındı

Kayseri’de yaşayan 7 trans kadın, evlerine gelen kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alındı. 2 gün boyunca bilgi verilmeden gözaltında tutulan transların 5’i serbest bırakıldı, ikisi ise tutuklu yargılanma talebiyle savcılığa sevk edildi.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org