Türkiyeli eşcinseller Bursa'da yürüyor

Bursa Gökkuşağı Derneği'nin düzenlediği eşcinsel yürüyüşü 6 Ağustos Pazar günü Bursa'da gerçekleşecek. Kaos GL Derneği, Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği ve Pembe Hayat LGBTT Derneği'nin de katılacağı yürüyüşte, son günlerde eşcinsel harekete yönelik yapılan haksızlıklara yönelik 'HAYIR!'denilecek.

Pembe Hayat'tan homofobi raporu

Ankara'da çalışmalarını yürüten Pembe Hayat LGBTT Derneği, Türkiye'de travesti ve transeksüellere yönelik uygulanan ayrımcılık ve şiddeti görünür kılmak için bir rapor hazırladı. İlk kez yayınlanan ve Haziran-Temmuz 2006 aylarını kapsayan raporda Türkiye'deki travesti ve transeksüellerin tanıklıkları yer alıyor.

'Rejimler değil kutsal olan hayattır'

Bursa Gökkuşağı Derneği, Kaos GL Derneği, Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği ve Pembe Hayat Derneği'nin, İran'daki idamları ve eşcinselliğin suç olmasını protesto etmek amacıyla topladığı imzalar basın açıklamasının ardından İran Büyükelçiliği'ne iletildi.

"Pembe bir hayat istiyoruz"

Ankaranın ilk travesti ve transeksüel derneği 'Pembe Hayat'kuruldu. Adını Alain Berliner'in 1997 tarihli '''Pembe Hayat''' (Ma vie en rose) adlı filminden alan derneğin sloganı da 'Pembe bir hayat istiyoruz'.

'Biz bu filmi görmüştük!'

İnsan hakları dernekleri, kadın ve eşcinsel örgütleri 'Biz Bu Filmi Görmüştük'başlıklı ortak bir bildirge yayınladı. Travesti ve transeksüellere yönelik artan şiddet olaylarını kınayan kuruluşlar 15 Haziran Perşembe günü bir basın açıklaması yapacaklar.

Travesti-Transseksüellere Şiddet Sürüyor

Ankarada Neşe Yalçın isimli transseksüel evinde ölü bulundu. Pembe Hayat Derneğinden Kılıçkaya, travesti ve transseksüellere uygulanan şiddetin sürdüğünü, evlere gelen tehdit telefonlarının korku ve endişeye yol açtığını söyledi.

Binlerce Seks İşçisi Haklarını İstiyor

3 Mart dünyada Uluslararası Seks İşçileri Hakları Günü olarak kutlanıyor. Hindistan'da başlatılan bu gelenek 2008'den beri Türkiye'de de devam ediyor. Seks işçileri güvenli ve sağlıklı yaşam ve çalışma koşulları, herkesle eşit haklar ve seks işçiliğinin bir meslek olarak kabul edilmesini istiyorlar.

Seks İşçiliği ve İnsan Hakları Sempozyumu

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği'nin düzenlediği "Seks İşçiliği ve İnsan Hakları Sempozyumu" Ankara'da yapıdı. "'Genel Ahlak', Damgalanma, Şiddet", "Çalışma Hayatı ve İş Güvenliği" ve "Hangi Feminizm: Seks İşçileri Feminist Harekete Dahil Midir'" konulu ilk gün etkinlikleri ilgi gördü.

3. KuirFest Yarın Başlıyor!

3. KuirFest yarın Ankara'da başlıyor. Festival bu yıl direniş, yaşlılık, beden, eğitim, aile ve eşcinsel aşkı merkeze alan 50'ye yakın filmle Ankaralı sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

Kadınlar Travestilere Şiddeti Konuşacak

Ankarada travesti ve transseksüellere yönelik saldırılara karşı önlem almak amacıyla kadın örgütleri bir araya gelecek. Pembe Hayat Derneği, her Perşembe düzenlendiği mumlu eylemi bu hafta da gerçekleştirdi, yetkilileri önlem almaya çağırdı.

LGBTT Örgütleri: Nefret Cinayetlerine Karşı Önlem Alınsın

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği ile İstanbul LGBTT Sivil Toplum Girişimi, Pembe Siyah Üçgen İzmir Derneği üyesi Azra'nın katil zanlısının bir an önce bulunmasını istedi, hükümetin bireysel silahlanmayı teşvik eden uygulamalarını eleştirerek, bu çalışmaların silahlı saldırıları artıran niteliğine de dikkat çekti.

Son Pembe Üçgene Veda

Eşcinsel olduğu için Nazi toplama kampına götürülen ve pembe üçgen ile 'işaretlenen'Rudolf Brazda yaşamını yitirdi. LGBTT örgütleri "pembe üçgenlerin kafalarımızda olduğu" görüşünde.

Pembe Hayat, Keyfi Gözaltıları Protesto Etti

Polis, Pembe Hayat Derneğinin Ankarada sivil polislerin travesti ve transseksüellere yönelik keyfi gözaltı uygulamalarına dair Küçükesat Karakolu önündeki açıklamasını engellemeye çalıştı. Dernek Polis baskısı ve ayrımcılık görmek istemiyoruz dedi.

Nuhoğlu Translardan Özür Diledi

Bozkurt Nuhoğlu, Bülent Ersoy'un "Deniz Gezmiş'i tanırdım" açıklaması üzerine gazetecilere verdiği açıklamaların ardından kendisi hakkında suç duyurusunda bulunan Pembe Hayat Derneği'ne bir mektup göndererek, bütün trans camiasından özür diledi.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org