Tim'in 'pembe hayat'ı

Beş yaşından beri 'kız olmak' için para biriktiren Tim P.'ye ailesinin verdiği destek, tartışma başlattı: Penisini kesmeyi bile deneyen Tim'e Kim olmanın yolu böyle açılmalı mı' Tim'in hayatı pembe olmak için erken mi'

"Travesti şiddete şiddetle karşılık vermez"

Ankara'da travesti ve transeksüellere yönelik şiddetin artması üzerine, Pembe Hayat Derneği'nden Kılıçkaya başvurularının sonuçsuz kaldığını, can güvenliklerinin tehlikede olduğunu söylüyor, "travesti şiddete şiddetle karşılık vermez göstereceğiz" diyor.

Sessizliğimin sesi ol!

'Yetkililer sorunlarımızı çözene dek her Perşembe günü Yüksel Caddesi'ndeyiz'diyen Pembe Hayat Derneği dün gece İnsan Hakları Anıtı'nın dizleri dibinde mum yakarak sessiz oturma eylemini sürdürdü.

Pembe Hayat'tan mum yakma eylemi

Travesti ve transeksüellere yönelik şiddet bitmek bilmiyor. 16 Ocak gecesi Ankara'da evi basılan ve ölümle tehdit edilen iki travesti için mum yakma eylemi düzenleyen Pembe Hayat yetkililerden görüşme talep etti. Dernek, talepleri gerçekleşene dek her Perşembe günü saat 19.00 da Yüksel Caddesi'nde oturma eyleminin devam edeceğini söyledi.

'Suça göz yumarak ortak olmayın'

Dün gece Ankaralı travesti ve transeksüeller saldırıya uğradı. Satırların ve bıçakların kullanıldığı saldırıda 4 kişi ağır yaralandı. Pembe Hayat Derneği konuyla ilgili Ankara Yüksel Caddesi'nde bir basın açıklaması düzenledi.

'Bu karar keyfi değil yanlış okuma'

'Türkiye'de eşcinsel edim yasalarca cezalandırılmadığından sanki eşcinsellik yasalmış gibi görünüyordu. Ne zaman ki lgbt bireyler görünür oldular, hayatın her alanında lgbt bireylerin ve topluluğunun da sorunları ortaya çıkmaya başladı. Aynı şekilde yasal engellemeler de bir bir kendini göstermeye başladı. Hiçbir alanda 'bu benim de hakkım, yasal güvencem var'diyerek adım atamıyoruz.'İsveç'in önde gelen eşcinsel örgütü RFSL'den Anna-Maria Sörberg, Kaos GL'den Ali Erol'la Türkiye'deki eşcinsel hareketi ve Kaos GL dergisinin toplatılması üzerine konuştu.

2006'nın en'leri…

Kaos GL okurlarının oylarıyla yapılan 'Yılın En'leri Anketi'sonuçlandı. 2006 yılında Türkiye ve dünyada eşcinsel harekete dair damgasını vurmuş olayların ve kişilerin değerlendirildiği anketin sonuçları için…

Homofobiye karşı toplum gönüllüleri

Toplum Gönüllüleri Derneği'nin düzenlediği 'Ayrımcılık ve Homofobi'başlıklı eğitim 22'23 Aralık tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirildi. Kaos GL, Pembe Hayat ve Af Örgütü'nden temsilcilerin katıldığı eğitimde 20 toplum gönüllüsü genç homofobiyi konuştu.

Hoşdere'de transfobik şiddet

21 Aralık gecesi Ankara'nın Hoşdere Caddesi'nde çalışan travesti ve transeksüellere saldırı düzenlendi. Pembe Hayat Derneği bu olayı kınamak için bir basın açıklaması yayınladı.

Mustafa Topaloğlu, Bülent Ersoy'dan özür dilemeli!

Pembe Hayat Derneği, Mustafa Topaloğlu'nun bir televizyon programında "Bülent Bey, assalar sana 'hanım' demem! Ben Allah'ın yarattığı şekliyle seslenirim, Allah erkek dünyaya getirmiş öyle gidecektir!" sözleri üzerine basın açıklaması düzenledi ve Bülent Ersoy'a seslendi: 'Biz senin yanındayız ve sana yapılan transfobik saldırıları kınıyoruz.'

Şiddete karşı kadın dayanışması

'Ve biz kadınlar, militarizme, devlet şiddetine, aile içi şiddete, namus adı altında işlenen cinayetlere, tacize, tecavüze, cinsiyetçiliğe, emeğimizin sömürülmesine, cinsel kimliklere karşı ayrımcılığa, zorla evlendirilmeye, kısacası kadına yönelik, fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik şiddete karşı mücadele etmenin yolunun yan yana gelerek, kadın dayanışmasını yükseltmekten geçtiğini biliyoruz.'Ankara Kadın Platformu'nun 25 Kasım bildirisi.

Pembe Hayat'ı kapatmaya ret

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Pembe Hayat'isimli eşcinsel derneğinin kapatılması yönündeki talebi reddetti. Karar, daha önce Kaos GL'nin kapatılma talebini de geri çeviren Kürşat Kayral tarafından kaleme alındı.

Türkiyeli Eşcinseller Ağı

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi'nin (STGM) katkılarıyla düzenlenen, Türkiye'nin dört bir yanından eşcinsellerin katılacağı 'LGBTT Toplulukları Ağ Oluşturma Çalışması'nın ilk toplantısı 9'10 Eylül 2006 tarihleri arasında Ankara'da yapıldı. Toplantıda medyadan çalışma yaşamına kadar pek çok konuda kişisel ve örgütsel deneyimler konuşuldu, tartışıldı.

"Homofobi ve transfobi görünür oldu"

Kaos GL Derneği ile Pembe Hayat LGBTT Derneği, Gökkuşağı LGBT Derneği'nin düzenlediği yürüyüşün engellenmesini protesto etmek için basın açıklaması düzenledi. Sivil toplum örgütlerinin de katıldığı basın açıklaması 8 Ağustos Çarşamba günü Yüksel Caddesi'nde gerçekleşti.

'Ne hastayız, ne ahlaksız. İnsanız!'

'Bizler temel demokratik haklarımızdan birini kullanırken karşılaştığımız bu tutumu, devletin LGBT örgütlenmelerine karşı takındığı engelleyici tavrın devamı olduğunu düşünüyoruz.'6 Ağustos Pazar günü Bursa'da yürüyüş gerçekleştirmek isteyen eşcinsellerin engellenmesi ve linç edilmesi üzerine Bursa Gökkuşağı Derneği bir açıklama yayınladı.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org